-
- •13 mar 2017 9:42
IT boryka się z problemami kadrowymi. W branży szczególnie brakuje programistów. Jednak od jakiegoś czasu zauważyć można, że tę lukę zaczynają wypełniać kobiety. W polskiej spółce technologicznej Qumak panie stanowią 29 proc. całej załogi.

• Wszystko wskazuje na to, że kobiety w IT znajdą dla siebie coraz więcej miejsca.
• To pozytywny trend, który z jednej strony pokazuje jak szybko Polki potrafią zmieniać swoje kwalifikacje, a z drugiej jak my - Polacy potrafimy reagować na braki kadrowe.
• Jak wskazuje Katarzyna Dębska, kierownik działu rekrutacji w Qumak, kobiety doskonale sprawdzają się na stanowiskach związanych z zapewnieniem jakości wytwarzanego oprogramowania, analityką biznesową i analityką danych, ale również są świetnymi developerami czy architektami rozwiązań.
Według Komisji Europejskiej w 2020 roku w krajach UE może brakować nawet 825 tys. specjalistów. Ma to oczywiście odzwierciedlenie na rynku polskim, który wytwarza sporą część produktów i usług IT dla firm w Europie i na całym świecie. Rodzime przedsiębiorstwa dostrzegają problem niedoborów kadrowych i coraz częściej zatrudniają kobiety, zmieniając też parytety zatrudnienia w firmach.
- W naszej firmie kobiety stanowią już 29 proc. całej załogi. Są świetnie wykwalifikowane, posiadają wysokie kompetencje techniczne i miękkie. Bardzo dobrze odnajdują się również w pracy zespołowej. Widać wyraźnie, że równe rozłożenie zatrudnienia kobiet i mężczyzn w zespole wpływa pozytywnie na motywację, poprawia atmosferę pracy oraz tonuje napięcia i stres – co w efekcie przekłada się na lepszą skuteczność i wydajność. - mówi Bartek Łatka, dyrektor Centrum Kompetencyjnego Professional Services w Qumak – polskiej spółce technologicznej.

Obecność kobiet ma pozytywny wpływ na atmosferę, ale również jakość dostarczanych produktów i usług.
- Panie doskonale sprawdzają się na stanowiskach związanych z zapewnieniem jakości wytwarzanego oprogramowania, analityką biznesową i analityką danych, ale również są świetnymi developerami czy architektami rozwiązań. Co ważne dla potencjalnego pracodawcy – panie wykazują ogromne zaangażowanie w wykonywaną pracę, są skrupulatne i niezwykle zdeterminowane. Natomiast wysoko rozwinięte kompetencje miękkie sprawiają, że łatwo odnajdują się w takich rolach, jak koordynator grupy zadań oraz kierownik projektu – mówi Katarzyna Dębska, kierownik działu rekrutacji w Qumak.

KOMENTARZE (1)