Programiści wciąż najbardziej poszukiwani w branży IT

W drugim kwartale tego roku na Pracuj.pl było ponad 13 tys. ofert pracy na stanowiska związane z IT. Ponad połowa ofert pracy dedykowana jest programistom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Programiści wciąż najbardziej poszukiwani w branży IT

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

27 sie 2014 11:18


Niemal połowa ofert pracy z obszaru IT skierowana jest do programistów. Jak wynika z analizy serwisu Zarobki.pracuj.pl najbardziej w cenie jest znajomość programów .NET, JAVA, C++. Starsi programiści tych języków zarabiają przeciętnie (mediana) prawie 7 000 zł netto miesięcznie. Dwie kolejne najbardziej poszukiwane kategorie to specjaliści od administrowania systemami i testowania.

Czytaj też: Nie muszą mieć doświadczenia, by dobrze zarobić. Oto cała prawda o testerach oprogramowania

- Zainteresowanie programistami, testerami i administratorami wynika z faktu, iż stanowiska te stanowią trzon każdego zespołu rozwijającego i utrzymującego aplikacje. Do tego dochodzi fakt, że Polska stała się zagłębiem programistycznym dla korporacji międzynarodowych. Nie bez znaczenia jest też silny rozwój krajowych podmiotów, które muszą się szybko dostosować do trendów w aplikacjach i serwowaniu usług klientom poprzez Internet – komentuje Dariusz Świąder, prezes Linux Polska.

Poszukiwani specjaliści od bezpieczeństwa i analizy danych

Największy wzrost liczby ofert na Pracuj.pl odnotowano zaś dla pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo/audyt (wzrost o 47 proc.).

- To kolejny kierunek rozwoju technologii IT, zmierzający do maksymalnego zabezpieczenia danych. Szczególnie w dobie urządzeń mobilnych, czy zdalnego dostępu do danych i usług – komentuje Agnieszka Bahrynowska, Recruitment Team Leader w IBM Polska.

- W zależności o jakim obszarze zabezpieczeń mówimy, poszukiwane są osoby z doświadczeniem w:  przeprowadzaniu testów penetracyjnych, ewaluacji VA (vulnerability assesments), mile widziane są certyfikaty CPT, CISSP, czy CISM czy doświadczenie w poszczególnych obszarach security: od nadawania uprawnień (Identity and access management) po zarządzenie ryzykiem i działaniami profilaktycznymi – wyjaśnia Bahrynowska.

Kolejne szybko rozwijające się specjalizacje to administrowanie bazami danych (wzrost liczby ofert o 23 proc.). - Analiza, przechowywanie i zarządzanie danymi to jeden z kluczowych kierunków rozwoju branży IT, również strategii IBM (CAMSS- Cloud Analytics Mobile Social And Security) według naszych danych każdego dnia generowanych jest ok ok. 2,5 miliarda gigabajtów danych - mówi Agnieszka Bahrynowska.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.