×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Program Poland. Business Harbour obejmuje teraz cały świat

  • Autor: PAP/JP
  • 5 wrz 2022 13:20

Program Poland. Business Harbour, ułatwiający m.in. specjalistom z branży IT i startupom bezproblemową relokację na terytorium Polski, został rozszerzony na kraje całego świata - przekazał w poniedziałek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Program Poland. Business Harbour obejmuje teraz cały świat
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński (fot. PAP/Tomasz Gzell)
REKLAMA
  • Pierwotnie Poland. Business Harbour obejmował specjalistów z Białorusi, potem rozszerzono go także między innymi o Gruzję, Ukrainę, Mołdawię i Armenię.
  • Stopniowo program był rozszerzany o inne kraje, przede wszystkim sąsiednie.
  • "To dobry program: dla Polski, bo przyciąga do nas specjalistów i dla tych, którzy chcą swój biznes prowadzić w Polsce, a także dobry dla innowacyjności, bo tak naprawdę ma służyć temu, by najnowocześniejsze technologie do nas trafiały, aby nasz rynek pracy się rozwijał" - mówił wiceszef MSZ.

Koordynatorem programu jest Ministerstwo Rozwoju i Polska Agencja Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Pierwotnie obejmował specjalistów z Białorusi, potem rozszerzono go także między innymi o Gruzję, Ukrainę, Mołdawię i Armenię.

"Program Poland. Business Harbour czyli Polska jako bezpieczna przystań dla biznesu zostaje rozszerzony na wszystkie kraje świata. Jest to program, który zainicjowaliśmy ponad dwa lata temu, bezpośrednio po wybuchu protestów społecznych po sfałszowanych wyborach na Białorusi. Białoruś do dziś o tę wolność walczy. Wtedy okazało się, że jest zapotrzebowanie, że wiele osób w firm technologicznych chce przenieść swój biznes do kraju, który będzie pozwalał się im rozwijać i jako taki kraj najczęściej wskazywali Polskę" - mówił Jabłoński na poniedziałkowej konferencji prasowej.

Podkreślał, że stopniowo program był rozszerzany o inne kraje, przede wszystkim sąsiednie. "A po dwóch latach oceniając jego efekty i widząc z jak dużym zainteresowaniem się spotkał - bo w tym czasie wydano ponad 55 tys. wiz - możemy ocenić, że jest to dobry program: dla Polski, bo przyciąga do nas specjalistów i dla tych, którzy chcą swój biznes prowadzić w Polsce, a także dobry dla innowacyjności, bo tak naprawdę ma służyć temu, by najnowocześniejsze technologie do nas trafiały, aby nasz rynek pracy się rozwijał" - mówił wiceszef MSZ.

Jabłoński wskazywał, że dyplomacja ekonomiczna sprowadza się do dwóch spraw: promocji polskich produktów i usług za granicą, ale także do przyciągania inwestorów i technologii do Polski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Program Poland. Business Harbour obejmuje teraz cały świat
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA