PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Program NAWA: Rząd chce ściągnąć naukowców do Polski. Gwarantuje pracę i dobre zarobki

  • Autor: PAP/AT
  • 13 lip 2017 8:45

Od października 2017 r. ma zacząć działać Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA).
NAWA będzie ułatwiać młodym polskim naukowcom powrót do kraju, m.in. przez gwarancję zatrudnienia - powiedział wiceminister nauki Aleksander Bobko.

Program NAWA: Rząd chce ściągnąć naukowców do Polski. Gwarantuje pracę i dobre zarobki
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma służyć środowisku akademickiemu - od studentów po profesorów - do zwiększenia stopnia współpracy międzynarodowej, zarówno pomiędzy osobami, jak i instytucjami - powiedział wiceminister nauki (Aleksander Bobko, fot.nauka.gov.pl)
REKLAMA

• Sejm przyjął w piątek (7 lipca) ustawę, przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), powołującą do życia agencję NAWA

• Zgodnie z zapisami ustawy, NAWA ma zacząć działać od 1 października 2017 r.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego zaznaczyła, że ważnym elementem działalności NAWY będą też programy dla profesorów wizytujących.

• Resort nauki chce, by dzięki nim udało się w większym niż do tej pory stopniu ściągać do polskich instytucji naukowych wybitnych naukowców ze świata.

• Minister Bobko wyraził nadzieję, że programy Agencji pomogą również w nawiązywaniu współpracy pomiędzy instytucjami polskimi i zagranicznymi.

*****

 

W jakim celu tworzona jest NAWA?

Aleksander Bobko, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego: NAWA, czyli Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, jest pomyślana jako narzędzie, które ma służyć środowisku akademickiemu - od studentów po profesorów - do zwiększenia stopnia współpracy międzynarodowej, zarówno pomiędzy osobami, jak i instytucjami.

Oprócz tego, NAWA będzie w pewnym sensie domknięciem systemu tworzonego przez inne agencje, Narodowe Centrum Nauki oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W obydwu tych agencjach istnieją już programy nastawione na współpracę międzynarodową - jesteśmy z nimi w kontakcie i pracujemy nad tym, aby programów tych nie dublować i były one w skorelowane.

Do kogo będą adresowane programy NAWY?

Po pierwsze, będą adresowane do studentów. W dużej mierze w tym segmencie będą kontynuowane obecnie istniejące programy. Nie tworzymy tutaj czegoś od zera, ponieważ NAWA przejmuje, z całym stanem posiadania, działalność Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, przejmuje także kilka programów prowadzonych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak choćby Mobilność Plus. Pojawią się nowe programy dla studentów - bardziej projakościowe i nakierowane na to, aby np. zachęcić do przyjazdu do Polski wybitnych czy szczególnie uzdolnionych studentów, zwłaszcza z krajów Wschodu.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Program NAWA: Rząd chce ściągnąć naukowców do Polski. Gwarantuje pracę i dobre zarobki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Wojtek 2017-10-13 14:26:22

    Mogliby zacząć od normalnego traktowania doktorantów, za jakiś czas zabraknie naiwnych na pracę na uczelni.

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA