PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Program 500 plus powoduje bierność zawodową kobiet?

  • Autor: PAP/JS
  • 31 maj 2017 15:45

Program 500 plus powoduje bierność zawodową kobiet w kluczowych dla ich życia zawodowego latach - uważa rzeczniczka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska.

Program 500 plus powoduje bierność zawodową  kobiet?
Paulina Hennig-Kloska (fot. facebook)
REKLAMA

• Jak zaznaczyła według danych GUS rośnie wskaźnik osób biernych zawodowo z uwagi na obowiązki rodzinne.

• "W ciągu ostatniego roku liczba tych osób wzrosła o 90 tysięcy, a w ciągu ostatnich dwóch lat o 190 tysięcy" - podkreśliła posłanka Nowoczesnej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Minister rodziny Elżbieta Rafalska przekonywała, że program 500 plus nie powoduje dezaktywizacji zawodowej kobiet.

W liczbie osób biernych zawodowo istnieje kategoria kobiet uprzednio pracujących, które jako przyczynę zaprzestania pracy wskazały względy rodzinne i osobiste oraz jako przyczynę nieposzukiwania pracy wskazały obowiązki rodzinne i związane z prowadzeniem domu. Liczba takich kobiet faktycznie zwiększa się, ale proces ten - jak podkreśliła Rafalska - obserwowany jest od 2014 r., a więc na długo przed wdrożeniem programu 500 plus.

Według minister nie ma danych potwierdzających bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy świadczeniem z programu 500 plus a poziomem bezrobocia i bierności zawodowej kobiet ze względu na wykonywanie obowiązków rodzinnych i związanych z prowadzeniem domu. Nie należy jednak wykluczać, że takie przypadki mogły niekiedy mieć miejsce. "Natomiast dostępne dane z BAEL nie pozwalają na precyzyjne określenie skali tego zjawiska" - podkreśliła. Zapewniła, że jej resort uważnie monitoruje te dane, również dane na poziomie poszczególnych regionów i jej zdaniem żadnych niekojących sygnałów obecnie nie ma.

Do słów minister Rafalskiej odniosła się na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska. Odwołując się do danych Głównego Urzędu Statystycznego oceniła, że "program 500 plus powoduje bierność zawodową kobiet w kluczowych dla ich życia zawodowego latach".

"Według danych GUS w ostatnim roku wskaźnik aktywności zawodowej kobiet w wieku od 35 do 44 roku życia, po wprowadzeniu programu 500 plus, spadł o ponad 1 proc." - zauważyła Hennig-Klaska. "To bardzo dużo, zwłaszcza w obliczu zmniejszającej się liczby osób pozostającej bez pracy, czyli spadkiem bezrobocia w Polsce" - oceniła. "To w sposób bezpośredni pokazuje, że kobiety wieku od 35 do 44 roku coraz częściej pozostają w domu" - wskazała posłanka.

Jak zaznaczyła według danych GUS rośnie wskaźnik osób biernych zawodowo z uwagi na obowiązki rodzinne. "W ciągu ostatniego roku liczba tych osób wzrosła o 90 tysięcy, a w ciągu ostatnich dwóch lat o 190 tysięcy" - podkreśliła.

"Biorąc pod uwagę, że dzisiaj mamy rynek pracownika, że to pracodawcy poszukują pracowników i nie mogąc znaleźć pracownika zatrudniają m.in. Ukraińców, którzy wspierają naszą gospodarkę świadczy o kompletnie złym wpływie programu 500 plus na rynek pracy" - stwierdziła Hennig-Kloska.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Program 500 plus powoduje bierność zawodową kobiet?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA