PARTNERZY PORTALU

Produkcja coraz mniej zatrudnia. Tak słabego wyniku nie było od 9 lat

  • Justyna Koc
    jk
  • 23 lut 2021 13:27

Jak wynika z raportu ADP, najgorzej z wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19 w 2020 r. poradziły sobie przedsiębiorstwa produkcyjne nowoczesnej gospodarki, które w skali roku zwiększyły zatrudnienie o zaledwie 2,95 proc. (w porównaniu z 2019 r.).

Produkcja coraz mniej zatrudnia. Tak słabego wyniku nie było od 9 lat
Przedsiębiorstwa produkcyjne są wrażliwe na zmieniającą się sytuację gospodarczą (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak podaje ADP, w skali całego roku sektor produkcyjny odnotował 2,95 proc. wzrost zatrudnienia (w porównaniu do 2019 r.).
  • Jednak tylko w IV kw. 2020 r. dynamika wzrostu w tych firmach wyniosła 1,22 proc., co jest najsłabszym wynikiem w 9-letniej historii raportu.
  • Z kolei sektor usługowy nowoczesnej gospodarki w całym 2020 r. zwiększył zatrudnienie o 5,19 proc. 

W skali całego 2020 r. firmy nowoczesnej gospodarki, czyli przedsiębiorstwa stale wdrażające innowacyjne rozwiązania, odnotowały wyższą dynamikę zatrudnienia (+4,3 proc. w porównaniu do 2019 r.) niż ogół rynku (-1,1 proc. w porównaniu do 2019 r. według Głównego Urzędu Statystycznego) - wynika z najnowszego raportu „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q4 / FY 2020” opracowanego przez ADP Polska.

Biorąc pod uwagę wyłącznie ostatni kwartał ubiegłego roku lepiej z wyzwaniami spowodowanymi przez pandemię COVID-19 na rynku pracy poradziły sobie również innowacyjne przedsiębiorstwa (+3,34 proc. NG vs  -1,2 proc. wg GUS). W efekcie Wskaźnik Nowoczesnej Gospodarki wzrósł i wyniósł 132,78.

- Rok 2020 niewątpliwie zaskoczył nas wszystkich. Z dnia na dzień musieliśmy dostosować się do nowej rzeczywistości, która dla wielu z nas okazała się trudniejsza. Niepewność, obawa przed utratą pracy, poczucie bezsilności i bezradności – takie uczucia towarzyszyły większości z nas. I nie bez powodu – jak pokazują dane GUS i ADP, w 2020 r. skończył się tzw. rynek pracownika - mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

- Pandemia COVID-19 to dla rynku pracy dodatkowe wyzwanie w postaci gwałtownie postępującej digitalizacji. Jak wynika z danych, lepiej do cyfrowej rzeczywistości przystosowane były firmy nowoczesnej gospodarki, które pomimo wielu wyzwań utrzymały wzrostową dynamikę zatrudnienia, w przeciwieństwie do ogółu rynku - dodaje Barbachowska.

Wyhamowanie dynamiki wzrostu zatrudnienia rzutuje również na liczbę publikowanych ofert pracy. Według raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy”, pod koniec 2020 r. liczba ofert pracy zmalała o 27 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2019 r. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Produkcja coraz mniej zatrudnia. Tak słabego wyniku nie było od 9 lat

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA