PARTNERZY PORTALU

Problem z rekrutacją w IT narasta. W Polsce brakuje już nie tylko informatyków

Znalezienie najlepszych informatyków to ogromne wyzwanie dla rekruterów. Okazuje się, że HR-owcom równie trudno jest znaleźć dobrego handlowca w sektorze IT.

Problem z rekrutacją w IT narasta. W Polsce brakuje już nie tylko informatyków
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Z „Raportu płacowego 2014” przygotowanego przez firmę Hays wynika, że w branży IT brakuje ok. 50 tys. informatyków. Sektor cały czas się rozwija, dlatego zapotrzebowanie wzrasta. Na rynku pracy firmy toczą bój o najlepszych, prześcigając się w pomysłach. Okazuje się jednak, że rekruterzy muszą walczyć nie tylko o informatyków. W sektorze IT na wagę złota są również handlowcy.

Problem z handlowcami w branży IT

- Handlowców w branży IT jest wielu, jednak problem zaczyna się, kiedy poszukujemy wyspecjalizowanego kandydata, posiadającego wiedzę techniczną i zbudowane relacje na rynku. Poza odpowiednią wiedzą merytoryczną i kompetencjami miękkimi, handlowiec musi rozumieć specyfikę produktów oraz kulturę organizacyjną firmy, aby odnieść sukces w danej organizacji - mówi Marta Rozwadowska, konsultant Antal IT Services.

Czytaj też: Co jest trudniejsze w branży IT - znalezienie czy zatrzymanie dobrego informatyka?

Jakiś czas temu Marta Rozwadowska poszukiwała osób doświadczonych w sprzedaży rozwiązań cloud do sektora enterpise oraz SMB dla międzynarodowego integratora. Aż pięć miesięcy zajęło znalezienie odpowiedniej osoby na to stanowisko.

- Handlowców specjalizujących się w tej technologii z doświadczeniem w niszowym sektorze sprzedaży było niewielu, a środowisko hermetyczne. Problem z dopasowaniem odpowiedniego handlowca pojawiał się na trzech płaszczyznach: oczekiwania finansowe kandydatów, które były za wysokie, w porównaniu z ograniczonym budżetem pracodawcy, negatywna opinia o pracodawcy, wysoka selektywność decydentów, którzy nie czuli „chemii” podczas spotkań z kandydatami - wyjaśnia Rozwadowska.

Od sześciu miesięcy handlowców rekrutuje również firma Redexperts. Niestety, zapotrzebowanie jest większe niż liczba wyspecjalizowanych sprzedawców. Aktualnie mają trzech członków zespołu sprzedaży, ale chcieliby powiększyć zespół.

- Spływają do nas aplikacje, ale nie jest ich tyle, ile byśmy sobie wymarzyli. Również zaprzyjaźnione spółki sygnalizują, że mają kłopot ze znalezieniem osób, które sprzedawałyby ich produkty. Przykładowo firma Usability Tools płaci aż 10 tys. dolarów za polecenie dobrego handlowca. Tak wysokich kwot pracodawcy nie proponują nawet w przypadku rekomendacji technicznych specjalistów IT - mówi Justyna Lewandowska, HR menedżer w Redexperts

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Problem z rekrutacją w IT narasta. W Polsce brakuje już nie tylko informatyków

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA