W ostatnich dekadach dokonał się gigantyczny postęp technologiczny; elastyczne formy wykonywania pracy powinny być wykorzystane do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami - powiedziała we wtorek prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Prof. Uścińska uczestniczyła w Warszawie w zorganizowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Państwową Inspekcję Pracy konferencji "Niepełnosprawni w środowisku pracy - wyzwanie czy szansa".
Szefowa Zakładu wskazywała, że wyzwaniem jest m.in. unowocześnienie systemu orzekania o niepełnosprawności.
Poinformowała, że rentę z tytułu niezdolności do pracy pobiera około 617 tys. osób. "To roczny koszt około 6,3 mld zł" - przekazała prof. Uścińska.
Zdaniem szefowej ZUS należy podjąć działania w kierunku wzrostu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
"Sytuacja na rynku pracy zmienia się z punktu widzenia bezpiecznej pracy - rzadziej ulegamy wypadkom przy pracy, chorobom zawodowym, opieka lekarska jest dostępna lepiej niż to było parę lat temu" - podkreśliła prezes ZUS.
Zwróciła uwagę, że "w ostatnich dekadach dokonał się gigantyczny postęp technologiczny", szczególnie w czasie pandemii. Nastąpiła też - jak dodała - bardzo daleka estetyczność wykonywania pracy, która powinna być wykorzystana przez pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.
Szefowa Zakładu akcentowała także, że istotną kwestią jest też koordynacja działań i współpraca różnych instytucji na rzecz osób z niepełnosprawnościami.


KOMENTARZE (0)