PARTNERZY PORTALU

Prezes Orlenu straci stanowisko? Atmosfera się zagęszcza

Do tej pory wydawało się, że zwolnienie prezesa PKN Orlen Wojciecha Jasińskiego jest nieprawdopodobne ze względu na dobre relacje wiążące go z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, ale niedawne zmiany w radzie nadzorczej koncernu mogą sugerować coś przeciwnego.

Prezes Orlenu straci stanowisko? Atmosfera się zagęszcza
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Przypomnijmy, że w ostatni piątek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKN Orlen odwołało ze składu rady nadzorczej spółki dotychczasową przewodniczącą Angelinę Sarotę, a także Agnieszkę Krzętowską i Adriana Dworzyńskiego, a w ich miejsce powołało Agnieszkę Biernat-Wiatrak, Jadwigę Lesisz oraz Małgorzatę Niezgodę. Jednocześnie przewodniczącą rady została zasiadająca w niej od końca czerwca 2017 roku Izabela Felczak-Poturnicka, obecnie radca ministra koordynujący prace zespołu polityki właścicielskiej w Ministerstwie Energii.

Część mediów sugeruje, że prezes Orlenu Wojciech Jasiński cieszył się do tej pory zbyt dużą autonomią, a zmiany w radzie nadzorczej Orlenu oznaczają przywrócenie kontroli nad największą polską spółką przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
Minister chce mieć większość w radzie

Jeden z naszych informatorów anonimowo przyznaje, że sekwencja zdarzeń dotycząca zmian w radzie nadzorczej rzeczywiście jest dość wymowna: najpierw w styczniu tego roku minister energii powołał do rady nadzorczej Małgorzatę Niezgodę, dyrektor Departamentu Nadzoru i Polityki Właścicielskiej w Ministerstwie Energii, na mocy statutu spółki, który pozawala mu powoływać jednego członka rady bezpośrednio, bez konieczności akceptacji przez pozostałych akcjonariuszy. Następnie przed samym walnym zgromadzeniem Małgorzata Niezgoda zrezygnowała z członkostwa w radzie po to tylko, by następnego dnia ponownie zostać powołaną na to stanowisko, tyle że tym razem już przez akcjonariuszy. Dzięki temu minister energii nadal może powołać samodzielnie kolejnego członka rady Orlenu. Obecnie to gremium liczy siedmiu członków, a NWZ ustaliło, że rada nadzorcza koncernu ma liczyć dziewięciu członków. Za osobę związaną z ministrem Tchórzewskim uchodzi także nowa przewodnicząca rady Izabela Felczak-Poturnicka, która od 2005 roku związana była z Ministerstwem Skarbu Państwa.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Prezes Orlenu straci stanowisko? Atmosfera się zagęszcza

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA