Prezes IPN będzie wybierany w nowym trybie. Sejm przyjął nowelę ustawy

• Sejm przyjął w piątek (29 kwietnia) nowelę ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN).
• W myśl noweli kandydat na prezesa IPN będzie wyłaniany w konkursie ogłoszonym przez Kolegium IPN.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prezes IPN będzie wybierany w nowym trybie. Sejm przyjął nowelę ustawy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

29 kwi 2016 11:36


Według nowych przepisów prezesa IPN będzie powoływał Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu.

Prezesem będzie mogła zostać osoba wyróżniająca się wysokimi walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach Instytutu, ze stopniem naukowym co najmniej doktora.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje także skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN. Dziewięciu członków Kolegium będzie powoływać Sejm, Senat i prezydent.

Opozycja proponowała wprowadzenie zmian dotyczących m.in. wybierania prezesa IPN przez Sejm bezwzględną większością głosów oraz wprowadzenie kryterium wyższego wykształcenia dla członków Kolegium Instytutu. Zmiany te nie zostały jednak przez posłów zaakceptowane.

Obecnie prezesem IPN jest Łukasz Kamiński. Jego kadencja wygaśnie z dniem wejścia w życie nowelizacji, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę.

Pierwszy konkurs ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN na mocy nowych przepisów.

Przyjęta w piątek przez (19 kwietnia) przez Sejm nowela ustawy autorstwa posłów PiS rozszerza także zakres czasowy badań IPN.

- Daje to możliwość prowadzenia ekshumacji nie tylko wobec ofiar czasu po II wojnie, czy w jej czasie. Dochodzimy do 8 listopada 1917 r., czyli do czasów rewolucji, w wyniku której wielu Polaków straciło życie na Kresach - podkreślił przedstawiciel wnioskodawców Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.