×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Presja płacowa będzie rosnąć. Popyt na pracę wciąż jest silny

  • Autor: PAP/JP
  • 18 lut 2022 13:44

Początek tego roku na rynku pracy jest trudny ze względu na zaostrzającą się sytuację pandemiczną, rekordowe liczby nowych zakażeń i osób przebywających na kwarantannie - ocenia ekonomista Kamil Łuczkowski z Banku Pekao komentując dane GUS. Popyt na pracę pozostaje silny - dodał.

Presja płacowa będzie rosnąć. Popyt na pracę wciąż jest silny
Tempo przyrostu zatrudnienia w Polsce będzie się zmniejszać (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 r. wyniosło 6.064,24 zł, co oznacza wzrost o 9,5 proc. rdr.
  • Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,3 proc.; w styczniu mdm wzrosło o 1,5 proc.
  • "Styczeń przyniósł wyraźny wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 98 tys. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym przełożyło się to na wzrost o 2,3 proc. r/r wobec dynamiki 0,5 proc. r/r w grudniu" - przekazał w piątkowym komentarzu Łuczkowski.

Jego zdaniem analiza styczniowych danych z sektora przedsiębiorstw jest utrudniona ze względu na coroczną aktualizację próby statystycznej dokonywanej przez GUS; w zdecydowanie większym stopniu zaburza statystyki dot. zatrudnienia niż płac.

"W kwestii przeciętnego zatrudnienia ze styczniowego odczytu możemy wnioskować bardziej o przyroście/spadku liczby firm zatrudniających powyżej 9 pracowników (tylko takich firm dotyczą miesięczne dane z sektora przedsiębiorstw) aniżeli faktycznej zmianie zatrudnienia" - zauważył.

Jak wskazał, w styczniu dane o zatrudnieniu "dogoniły" te o bezrobociu rejestrowanym, gdzie jesteśmy już bardzo blisko powrotu do stanu sprzed pandemii. "W danych o zatrudnieniu do tej pory brakowało do tego poziomu ok. 80 tys. osób. Teraz już oba wskaźniki pokazują, że sytuacja na rynku pracy jest zbliżona do tej sprzed pandemii" - ocenił ekonomista.

Niemniej jednak - jak zauważył Łuczkowski - początek 2022 r. na rynku pracy jest trudny ze względu na zaostrzającą się sytuację pandemiczną, rekordowe liczby nowych zakażeń oraz osób przebywających na kwarantannie czy izolacji.

"Jest to szczególnie dotkliwe w sektorach, w których przejście na pracę zdalną jest utrudnione, albo wręcz niemożliwe, jak np. produkcja w przemyśle, handel detaliczny, budownictwo, czy część usług wymagających kontaktu z klientem" - wskazał. Dodał, że od połowy lutego obowiązują nowe przepisy luzujące zasady kwarantanny czy izolacji, co pozwoli nadbudować pulę dostępnych pracowników.

"Popyt na pracę pozostaje silny o czym świadczy wysoka liczba publikowanych ofert pracy. Na szybko zacieśniającym się rynku pracy firmy będą coraz częściej zderzać się z barierą podażowo-demograficzną. Zaczynają się piętrzyć problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, co będzie podgrzewać jeszcze bardziej presję płacową" - wyjaśnił ekonomista.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Presja płacowa będzie rosnąć. Popyt na pracę wciąż jest silny
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA