Premier League, piłka nożna: Praca dla setek tysięcy osób

• Zawodowy sport, w tym głównie piłka nożna, jest też dynamicznie rozwijającym się biznesem.
• To biznes, który ma wpływ na jakość życia nie tylko lokalnych grup społecznych.
• Przykładowo z francuską ligą związanych jest bezpośrednio ponad 20 tys. miejsc pracy, a z brytyjską Premier League - 100 tys.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Premier League, piłka nożna: Praca dla setek tysięcy osób

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

29 lip 2016 11:06


Sport to także biznes rozumiany w kategoriach jak najbardziej dosłownych. Marek Rozkrut, główny ekonomista i partner w EY, dowodzi też, że przynosi inwestorom kolosalne dochody, ma wpływ na jakość życia lokalnych - i nie tylko lokalnych - grup społecznych.

Oto z ligą francuską związanych jest bezpośrednio ponad dwadzieścia tysięcy miejsc pracy; z brytyjską Premier League - sto tysięcy. Z podatków od dochodów wygenerowanych przez tę ostatnią, można by wypłacać pensje 93 tys. policjantów. Czyli niemal wszystkim, którzy służą w Anglii i Walii.

Wydarzenia sportowe to także rozwój turystyki, gastronomii i hotelarstwa, funkcjonowanie środków masowego przekazu. Mają bezpośredni wpływ na przemysł gier komputerowych i oczywiście branżę bukmacherską. Działalność klubów ma też duże znaczenie dla regionów i gmin.

Czytaj też: Euro 2016: Ile zarobili polscy piłkarze?

- Ważne, aby patrzeć nie tylko na efekty ogólnokrajowe, ale i lokalne - podkreśla Marek Rozkrut. - Piłkarska liga może bowiem dawać na przykład 0,4 proc. miejsc pracy w skali całej gospodarki, ale aż 15 proc. w powiecie i jeszcze więcej w skali gminy.

Przykład Premier League pokazuje, jak różnorodne mogą być pozasportowe korzyści wynikające ze sportowej rywalizacji. A do niedawna mówiło się tylko o tych zdrowotno-kulturowych. - Z powodzeniem da się mierzyć konkretne, ekonomiczne efekty rozgrywek sportowych - potwierdza Rozkrut.

Wśród tych z górą stu tysięcy stanowisk pracy, powiązanych z futbolem brytyjskim, 62 tys. jest w samych klubach i spółkach zarządzających rozgrywkami. Pozostałe znajdują się w spółkach zarządzających stadionami, w firmach cateringowych i w wielu innych podmiotach gospodarczych.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.