Prawie 6 milionów Polaków poza rynkiem pracy. Dlaczego nie pracują?

Prawie 6 mln Polaków nie ma zatrudnienia. Z tego 2 mln są w pełni zdolne do pracy. Do najczęstszych przyczyn nie podejmowania jej należą obowiązki rodzinne i nauka, ale także zniechęcenie bezowocnymi poszukiwaniami.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Prawie 6 milionów Polaków poza rynkiem pracy. Dlaczego nie pracują?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

28 paź 2015 9:58


Jak wynika z danych GUS, w II kwartale 5,87 mln osób w wieku 18-64 (mężczyźni) i 18-59 (kobiety), z różnych powodów nie podjęło zatrudnienia.

Podobnie sytuacja wyglądała w I kwartale kiedy biernych zawodowo było 5,81 mln osób w wieku produkcyjnym, a także w II kwartale 2014 r – 5,89 mln osób i w analogicznym okresie 2013 r. – 6,12 mln Polaków. Zdaniem Tomasza Hanczarka, prezesa Work Service, znaczna część tych osób jest w pełni zdolna do podjęcia pracy.

 - Bierność zawodowa Polaków w ponad połowie przypadków nie wynika z powodów wykluczenia z rynku pracy, jak choroba, niepełnosprawności, czy wcześniejsze przejście na emeryturę. Prawie 3,6 mln to ci, którzy dobrowolnie zrezygnowali z aktywności zawodowej. Jak wynika z naszych analiz wśród nich jest grupa 1,95 mln osób, która jest kapitałem do realnego wykorzystania na rynku pracy. To ludzie po 25 roku życia wciąż uczący się, osoby zajmujące się gospodarstwem domowym na pełen etat, czy zniechęceni poszukiwaniem pracy - mówi Tomasz Hanczarek.

– Przy obecnych statystykach nadal mamy utrzymaną proporcję, że na jednego pracującego przypada mniej więcej jeden niepracujący. To bardzo niepokojąca równowaga w perspektywie fiskalnej państwa, ale również ze względu proces starzenia się społeczeństwa. Przed nami okres wchodzenia kolejnych roczników niżu demograficznego na rynek pracy, przy jednoczesnym procesie przejścia na emeryturę ok. 1 mln osób w wieku produkcyjnym do 2020 roku – dodaje.

Matki i gospodynie

Co roku ponad połowa biernych na polskim rynku pracy to kobiety. W I kwartale 2015 r. 3,17 mln Polek w wieku 18-59 lat pozostawało bez zatrudnienia. To 55proc. wszystkich nieaktywnych zawodowo w wieku produkcyjnym.

Od lat, niezmiennie główną przyczyną ich bierności zawodowej są obowiązki rodzinne. W I kwartale z powodu konieczności zajmowania się gospodarstwem domowym, bez pracy było 1,2 mln kobiet w wieku produkcyjnym. Dla porównania nieaktywnych zawodowo mężczyzn z tego powodu było tylko 193 tysiące.

- Wiele kobiet po urodzeniu dziecka i po zakończeniu urlopu macierzyńskiego decyduje się na pozostanie w domu i pełnienie opieki nad dzieckiem oraz roli gospodyni domowej. Dzieje się tak ponieważ często młodzi rodzice nie mają możliwości łatwego pogodzenia opieki nad potomstwem z pracą – wyjaśnia Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.