PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracy w Polsce nie zabraknie

 • jk
 • 17 maj 2022 13:45

Napływ uchodźców z Ukrainy nie zmienił na razie istotnie polskiego rynku pracy. W kwietniu 2022 roku pracodawcy opublikowali aż 308 tys. nowych ogłoszeń o pracę.

Pracy w Polsce nie zabraknie
Łącznie w kwietniu 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych aktywnych było 653 tys. ogłoszeń o pracę (Fot. Jacek Dylag/Unsplash)
REKLAMA
 • Łącznie w kwietniu 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych aktywnych było 653 tys. ogłoszeń o pracę.
 • – Nawet jeśli grupa uchodźców z Ukrainy podejmujących pracę w Polsce będzie w kolejnych miesiącach rosła, to polski rynek pracy jest tak rozpędzony i chłonny, że pracy – zarówno dla pracowników z Polski, jak i z Ukrainy – raczej nie zabraknie – ocenia Maciej Michalewski z firmy Element.
 • Największy wzrost liczby ofert pracy rok do roku odnotowano wśród zawodów z branży IT oraz tych związanych z HR i rekrutacją.

Polski rynek pracy utrzymuje dobrą formę. Jak wynika z danych firmy Element dla Grant Thornton, w kwietniu 2022 roku pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali 308,4 tys. nowych ogłoszeń o pracę. To piąty najwyższy wynik od wybuchu pandemii.

To też o 9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy i tak liczba ofert była bardzo wysoka, a nawet o 7 proc. więcej niż w kwietniu 2019 roku, a więc przed wybuchem pandemii.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: Grant Thornton i Element
Źródło: Grant Thornton i Element

Warto jednak zaznaczyć, że w skali kraju dynamika roczna obniżyła się z 30 proc. w marcu do 9 proc. w kwietniu. Częściowo to efekt statystyczny wysokiej bazy (analitycy porównują dane do bardzo wysokiego wyniku z kwietnia 2021 roku, kiedy gospodarka otwierała się po lockdownie).

Grant Thornton podaje, że w pewnej części to także efekt napływu uchodźców z Ukrainy do Polski. Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do 13 maja 2022 roku już 132 tys. tych osób podjęło w naszym kraju zatrudnienie. Ta liczba będzie prawdopodobnie rosnąć, ponieważ dodatkowe 360 tys. uchodźców w wieku produkcyjnym ma już wyrobiony PESEL, co uprawnia ich do podjęcia pracy i część z tych osób z pewnością z tego uprawnienia skorzysta. Wpływ uchodźców z Ukrainy jest więc dostrzegalny, ale – biorąc pod uwagę nadal ogromną liczbę ofert pracy – na razie jest bardzo niewielki.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracy w Polsce nie zabraknie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Tak lub Nie 2022-05-19 13:41:47

  Tylko niech rządzący pogonią nygusow do roboty.

 • Roox 2022-05-18 21:12:05

  Zgadza się, pracy nie zabraknie. Tyle, że tej za grosze lub dla desperatów, którzy lubią cisnąć niekończące się nadgodziny w młodym dynamicznym zespole.

 • Sghi 2022-05-17 15:37:28

  3/4 z tych ogłoszeń to wieczne powtórki ogłoszeń lecących nawet od lat. Są albo nieobsadzone bo wymogi z kosmosu na żenujące stanowiska za żenujące pieniądze. Albo wieczna rotacja bo ludzie rezygnują po miesiącu lub wcześniej.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA