×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracują i zarabiają mniej. Dlaczego Polki po pięćdziesiątce radzą sobie tak źle?

  • Autor: jo
  • 14 paź 2014 13:32

Zarabiają gorzej i pracują mniej. Taki jest obraz Polki pracującej. Szczególnie, jeżeli chodzi o osoby po 50. roku życia. W tym wieku pracuje jedynie co trzecia Polka.

Pracują i zarabiają mniej. Dlaczego Polki po pięćdziesiątce radzą sobie tak źle?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Jak wynika z badań GUS w 2013 r. tylko 31 proc. Polek w wieku 55-64 lat pracowało. Natomiast mężczyzn w tym przedziale wiekowym aktywnych zawodowo było 51,3 proc. Różnica pomiędzy zatrudnieniem mężczyzn i kobiet jest największa w grupie osób 50+, co równocześnie przekłada się na największą w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Mężczyźni za ladą zarabiają więcej od kobiet

Skąd tak niska aktywność zawodowa kobiet i tak duża dysproporcja w stosunku do mężczyzn? Nie bez znaczenia są negatywne stereotypy, z jakimi muszą zmagać się dojrzali pracownicy, w szczególności kobiety. Dodatkowo trudna sytuacja osób 50+ na rynku pracy przekłada się na dyskryminację kobiet, których zarobki są niższe niż w przypadku mężczyzn.

Ponadto kobiety nie tylko zarabiają zazwyczaj mniej od swoich kolegów, ale również pracują krócej od nich, a także wcześniej przechodzą na emeryturę. Do niedawna kobiety mogły przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat. Wiek emerytalny ulega stopniowemu wydłużaniu i wyrównywaniu, jednak do roku 2040 r. kobiety wciąż będą mogły przechodzić na emeryturę wcześniej niż mężczyźni. Krótszy staż i niższe zarobki przekładają się natomiast na niższą emeryturę, a ponieważ kobiety żyją dłużej niż mężczyźni, może to oznaczać pogorszenie ich sytuacji finansowej.

Czytaj też: Mimo często lepszego wykształcenia i wiedzy kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn

Niemniej jednak 50 lat to dobry moment na powrót do pracy i tak decyduje coraz więcej Polek. Pomóc w tym powrocie może zaangażowanie społeczne – wśród wolontariuszek aż 80 proc. kobiet to osoby po 50. roku życia. Panie chętniej niż mężczyźni decydują się także na studia podyplomowe oraz kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Inną z opcji na jest uczestnictwo w uniwersytetach drugiego i trzeciego wieku, a ponadto skorzystanie z kursów i szkoleń realizowanych przez urzędy pracy. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracują i zarabiają mniej. Dlaczego Polki po pięćdziesiątce radzą sobie tak źle?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA