PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Pracowników brakuje w całej Europie

  • Autor: PAP/JP
  • 30 wrz 2022 10:40

Mamy niedobór kierowców międzynarodowego transportu drogowego w wielu krajach UE, ale także całościowo w Europie. Ogólnie rzecz biorąc, wszędzie widzimy zapotrzebowanie na więcej siły roboczej - powiedział PAP Dyrektor Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) Cosmin Boiangiu.

Pracowników brakuje w całej Europie
Polska jest bardzo ważnym graczem, jeśli chodzi o transport drogowy w Europie (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Tegoroczna kampania ELA skupia się na transporcie drogowym, a Polska jest bardzo ważnym graczem, jeśli chodzi o transport drogowy w Europie.
  • Oprócz jednego, europejskiego ustawodawstwa w tym obszarze mamy 27 różnych systemów ustawodawstwa krajowego. Czasami pracodawcy czy firmy próbują wykorzystać te różnice, aby nie traktować pracowników właściwie - mówi Cosmin Boiangiu.
  • Zdaniem Boiangiu w całej Europie widzimy zapotrzebowanie na więcej siły roboczej i wyzwania stojące przed rynkami pracy. 

PAP: Spotkał się pan z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. Jakie tematy były poruszane podczas tego spotkania?

Dyrektor Europejskiego Urzędu ds. Pracy Cosmin Boiangiu: Jest to już moja trzecia wizyta w Polsce od czasu powstania Europejskiego Urzędu ds. Pracy. Chciałem osobiście przedstawić pani minister Maląg dotychczasową pracę ELA, nasze priorytety i planowane działania. Cieszę się, że mogliśmy potwierdzić znakomitą współpracę naszego Urzędu z Polską. Podkreśliłem, że ELA powinna być postrzegana jako partner polskiego rządu. Jesteśmy jedną z najmłodszych agencji Unii Europejskiej, staramy się być nową generacją agencji unijnych, które są bliżej państw członkowskich, bliżej ich potrzeb - jesteśmy obecni w terenie. Dlatego też cieszę się, że jest wiele rzeczy, które możemy zrobić i robimy z Polską.

Czytaj też: Zarabiają średnio 20 tys. zł, a kandydatów do pracy wciąż jest za mało

W jakich obszarach ELA przede wszystkim współpracuje z polskim rządem? I jak ta współpraca przebiegała do tej pory?

Mamy trzy główne kierunki działania. Pierwszym z nich jest dostarczanie pracownikom informacji o ich prawach, bez względu na to, w którym państwie UE pracują. Dostarczamy również informacji firmom, aby wiedziały, jakie jest prawodawstwo w innych krajach, w których prowadzą swoją działalność. Jest wiele polskich firm świadczących usługi za granicą, dlatego współpracujemy z polskim rządem nad dostarczaniem informacji. W ubiegłym roku prowadziliśmy kampanię skupiającą się na pracy sezonowej. Był to obszar bardziej narażony podczas pandemii, ponieważ wszyscy potrzebowali pracowników, ale warunki ich zatrudnienia były trudniejsze, niż wcześniej. W ogóle jest to kategoria pracowników, która jest bardziej narażona na nieprawidłowości, ze względu na charakter ich pracy. Co więcej, ci ludzie nie zawsze znają swoje prawa lub nie wiedzą, jakie korzyści powinny płynąć z zatrudnienia w danym państwie.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracowników brakuje w całej Europie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA