×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracownicy z Ukrainy opanują polski rynek pracy?

  • Autor: KDS
  • 10 sie 2017 11:27

Aż 25 proc. pracodawców z Polski planuje zatrudnienie pracownika z Ukrainy - wynika z badania "Kandydaci z Ukrainy" przeprowadzonego przez portal Pracuj.pl.

Pracownicy z Ukrainy opanują polski rynek pracy?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Polscy przedsiębiorcy są pełni optymizmu. Ponad połowa biorących udział w badaniu "Kandydaci z Ukrainy" firm (57 proc.) zadeklarowała, że w 2017 roku zatrudni nowych pracowników.

• Mają też pełną świadomość problemów, jakie czekają ich na polskim rynku pracy. Rozwiązanie widzą za wschodnią granicą. 

• Okazuje się, że aż jedna czwarta firm zakłada zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Już teraz Ukraińcy pracują w 34,5 proc. badanych firm.

Wyniki badania Pracuj.pl pokazują, że pracodawcy są świadomi trudnej sytuacji na polskim rynku pracy. Brak odpowiednich kandydatów, niedobór talentów, deficyt specjalistów w prężnie rozwijających się branżach, zapotrzebowanie na niszowe kompetencje - przed takimi wyzwaniami stoją.

Tymczasem Ukraina ma duży potencjał rekrutacyjny, z którego - jak pokazują dane GUS - już zaczęliśmy czerpać. Jak czytamy w raporcie Pracuj.pl, ostatnie obliczenia GUS wskazują, że w Polsce przebywa obecnie nawet około miliona obywateli Ukrainy. Zapraszanie ich do pracy na masową skalę rozpoczęło się w roku ubiegłym, kiedy to pracodawcy zgłosili chęć zatrudnienia imigrantów ze wschodu aż w 782 tysiącach przypadków.

- Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Socjalnej, to ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Szacunki określają, że w roku 2017 może zostać pobity rekord, gdyż pracodawcy nadal masowo składają oświadczenia o chęci zatrudnienia obywateli Ukrainy - zaznaczają autorzy badania.

źródło: raport pracuj.pl
źródło: raport pracuj.pl

 

Z danych Wojewódzkich Urzędów Pracy wynika, że w I kwartale br. zostało złożonych 318 tysięcy oświadczeń o planowanym zatrudnieniu obywateli zza wschodniej granicy - to o 51 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jeśli taka dynamika zostanie utrzymana na przestrzeni całego roku, to w całym 2017 pracodawcy mogą złożyć oferty pracy dla prawie 1,2 mln cudzoziemców. 

Już nie sprzątaczki, a wykształceni specjaliści 

Jak wynika z raportu NBP Obywatele Ukrainy pracujący w Polsce, nowa fala imigracji ma odmienną strukturę od tej, która przyjeżdżała do Polski przed 2014. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracownicy z Ukrainy opanują polski rynek pracy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA