PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Dzień Babci i Dziadka: Aktywność zawodowa seniorów rośnie. Gdzie pracują i na jakie zarobki mogą liczyć?

W piątek (21 stycznia) obchodzimy Dzień Babci, a w sobotę (22 stycznia) Dzień Dziadka. Dane GUS pokazują, że coraz więcej osób 60+ jest aktywnych zawodowo. Gdzie pracują i na jakie zarobki mogą liczyć?

 • Justyna Koc
  jk
 • 21 sty 2022 20:00
Dzień Babci i Dziadka: Aktywność zawodowa seniorów rośnie. Gdzie pracują i na jakie zarobki mogą liczyć?
Z danych ZUS za okres od stycznia do września 2021 roku wynika, że emerytury w Polsce pobiera 5,97 mln osób (fot. freepik)
REKLAMA
 • Według danych ZUS emerytury w Polsce pobiera 5,97 mln osób.
 • Z kolei mniej więcej co dziesiąty (12,6 proc.) emeryt dorabia sobie do emerytury. Z danych GUS wynika, że liczba pracujących powyżej 60. roku życia wyniosła 754 tys. w trzecim kwartale 2021 r.
 • Eksperci podkreślają, że aktywizacja silversów jest szalenie istotna, zwłaszcza że w 2050 roku ludność w wieku 60 lat i więcej będzie stanowiła ok. 40 proc. ogółu ludności Polski. 

Z danych ZUS za okres od stycznia do września 2021 roku wynika, że emerytury w Polsce pobiera 5,97 mln osób. Przeciętna wartość takiego świadczenia to 2540,08 zł miesięcznie.

Gdy zestawimy te dane ze statystykami GUS dotyczącymi osób pracujących, widzimy, że wśród pobierających emerytury zatrudnienie ma 754 tys. osób. To oznacza, że mniej więcej co dziesiąty (12,6 proc.) emeryt dorabia sobie do emerytury.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Tylko w trzecim kwartale 2021 roku powstało ponad 132 tys. nowych miejsc pracy, a liczba wakatów w skali roku zwiększyła się o 68,5 proc. W przemyśle brakuje ponad 34 tys. pracowników, a w budownictwie 22,5 tys. I to wszystko w warunkach szybkiego starzenia się naszego społeczeństwa. Według prognozy GUS, liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w Polsce ma w 2030 roku wzrosnąć do poziomu 10,8 mln, a w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. To oznacza, że osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski. Dlatego tak istotne jest zachęcanie osób powyżej 50. roku życia do aktywności zawodowej. Aktualnie wydaje się, że główną motywacją są dla nich rosnące ceny, ale zachęt powinno być więcej, zwłaszcza że coraz dłużej jesteśmy sprawni - mówi Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service.

Rośnie liczba seniorów aktywnych zawodowo

Na początku 2021 roku liczba pracujących powyżej 60. roku życia w przypadku kobiet i 65. roku życia w przypadku mężczyzn wynosiła 687 tys. W drugim kwartale wzrosła do 721 tys., żeby w trzecim kwartale minionego roku osiągnąć wartość 754 tys. Widoczny jest zatem trend wzrostowy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Dzień Babci i Dziadka: Aktywność zawodowa seniorów rośnie. Gdzie pracują i na jakie zarobki mogą liczyć?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • GosiaUH 2022-01-22 16:09:03

  Należy zwrócic uwagę równiez na propozycje do aktywnosci zawodowej, w tym na charakter pracy ( opiekun, sprzątacz, stróż, magazynier itp. Praca nie wymagająca wyższych kompetencji, odtwórcza, o niskim statucie społecznym, czesto nie zespołowa. Tekst mówi głównie o dorabianiu, stawki - najniższe z mozliwych. Uważam, że jest dużo do zrobienia w obszarach włączania ( inclusion) w społeczności, w środowiska międzypokoleniowe, wprowadzić elastyczne formy zatrudniania, zachety (!!!) podatkowe dla obu stron ( pracownika i pracodawcy), badać potencjał ( nie tylko doświadczenia), szkolić ( np. in-job-training) co przełoży sie na satysfakcje i lojalność silversów, jak również powinno być korzyścią dla pracodawcy czy organizacji. I to może być prawdziwa aktywizacja seniorów :-)

 • Stx 2022-01-22 12:15:08

  12,5% to właściwie co ósmy

 • maliniak 2022-01-22 12:09:12

  redaktorku. Kogo pytałeś o pracujących seniorów? Ciotkę marlenę z ministerstwa pracy? To wielki błąd. Spytaj się bezrobotnych w urzędach pracy, lasek co tam pracują. Marlenka poda ci tylko dane jako propagandę sukcesu lepsza jak za Gierka. Widziałeś ją wśród bezrobotnych ?. Bo ja nie, i kupa bezrobotnych też jej nie widziała. A dane to sobie wyssała z palca , zadyndała do pinokia i brylancika i dali jej nakaz co ma podawać , jakie bzdury .Elektorat pisowski i tak nie jest zainteresowany bezrobociem i bezrobotnymi

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA