PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Pracodawcy wymagają coraz mniej, a oferują coraz więcej

 • Autor: AT
 • 28 paź 2019 11:57

Rekordowo niskie bezrobocie zmusza pracodawców do obniżenia wymagań wobec kandydatów do pracy. Najlepszym przykładem są wymagania wobec wykształcenia. Coraz częściej tytuły naukowe czy dyplomy przestają być warunkiem koniecznym w procesie rekrutacji. Jednocześnie pracodawcy zmuszeni są uatrakcyjniać swoje oferty pracy, co doprowadziło do swoistego wyścigu firm na dodatkowe, pozapłacowe świadczenia – wynika z badania Grant Thornton "Rynek pracy pod lupą".

Pracodawcy wymagają coraz mniej, a oferują coraz więcej
Pracodawcy ograniczyli swoje oczekiwania wobec kandydatów do pracy (fot. shutterstock)
REKLAMA
 • Pracodawcy, chcąc zaspokoić popyt na towary i usługi, zmuszeni są zwiększać zatrudnienie, a przy nikłym bezrobociu mają z tym duży problem.
 • Pracodawcy wyraźnie ograniczyli swoje oczekiwania wobec kandydatów. Jeszcze cztery lata temu wymagania dotyczące minimalnego doświadczenia znajdowały się w 70 proc. ogłoszeń, teraz odsetek ten wynosi jedynie 56 proc. Jeszcze mocniej pracodawcy ograniczyli swoje oczekiwania dotyczące wykształcenia. Coraz rzadziej wymagają też od pracowników znajomości języków obcych.
 • Najważniejszym argumentem, jakim pracodawcy obecnie kuszą kandydatów, jest obietnica wysokiego wynagrodzenia. Na popularności jednak w ostatnich latach zyskują najbardziej pakiety medyczne i sportowe. Silny wzrost widać również w odsetku ofert obiecujących umowę o pracę.

Ostatnie lata to okres dużych zmian na rynku pracy. Silna koniunktura gospodarcza sprawiła, że stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu w historii (5,1 proc. we wrześniu 2019 r.), co oznacza, że grono bezrobotnych w ciągu ostatnich pięciu lat skurczyło się o 1,03 mln osób. Jednocześnie pracodawcy, chcąc zaspokoić popyt na ich towary i usługi, zmuszeni są zwiększać zatrudnienie, a przy nikłym bezrobociu mają z tym duży problem.

Czytaj też: Oto benefity, których chcą sami pracownicy

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika z raportu Grant Thornton, obecnie 58 proc. firm w Polsce twierdzi, że brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników to dla nich silna bądź bardzo silna bariera w rozwoju. Stąd trwająca od kilku lat na polskim rynku walka pracodawców o pracowników.

Grant Thornton sprawdził w raporcie pt. "Rynek pracy pod lupą" [CAŁY RAPORT ZOBACZ W DZIALE MULTIMEDIA], jak ta sytuacja przekłada się na realne procesy rekrutacyjne w polskich przedsiębiorstwach i instytucjach. W tym celu przeanalizował po 500 opublikowanych na portalach ogłoszeniowych ofert pracy z 2015 i 2019 r. i sprawdził, jak zmieniały się wymagania pracodawców oraz oferowane przez nich benefity. Wnioski? Jak czytamy w raporcie "Rynek pracy pod lupą", zmiany są bardzo istotne.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Pracodawcy wymagają coraz mniej, a oferują coraz więcej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • joke 2019-11-30 11:00:07

  Rynek pracownika ? Naprawdę ?

 • Kto komu zabroni 2019-10-28 17:42:32

  Narzekali, że ich pracownicy nawet średniego wykształcenia nie mają, potem, że za darmochę nie chcą robić,teraz za mocno wykształceni i za dużo żądają. To niech sobie przybyszów z Ukrainy, Tajlandii, czy Eskimosów wezmą do pracy za 3,5 tyś netto,skoro im nie pasują Polacy za 2,5 netto.

REKLAMA
 • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA