Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia sugeruje, że pierwsza połowa 2019 r. to większa ostrożność firm i przedsiębiorców w rekrutacji. Czy trend utrzyma się przez cały rok?
-
- •11 cze 2019 10:18

- Jak przekonują analitycy, w nadchodzącym kwartale najwięcej pracowników będą poszukiwać firmy działające w transporcie i logistyce, w produkcji przemysłowej oraz w przemyśle wydobywczym.
- Redukcje etatów planują przedsiębiorstwa z sektora energetyki, gazownictwa i wodociągów.
- W ujęciu regionalnym najwięcej rąk do pracy będzie potrzebnych w Polsce południowo-zachodniej i właśnie tam w najbliższym kwartale można spodziewać się zwiększonej liczby ofert pracy i silnej rywalizacji o kadry.
Jak wynika z nowej edycji badania „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, polscy pracodawcy są dużo bardziej ostrożni w swoich deklaracjach związanych z rynkiem pracy niż przed rokiem. Po zeszłorocznej gorączce ich rekrutacyjny zapał osłabł w większości analizowanych branż i regionów kraju. Oto plany rekrutacyjne polskich pracodawców na trzeci kwartał bieżącego roku
W nadchodzącym kwartale 14 proc. polskich przedsiębiorstw planuje powiększać swoje zespoły, 3 proc. prognozuje redukcję etatów a 81 proc. nie przewiduje żadnych zmian w tym zakresie. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski, czyli różnica pomiędzy liczbą pracodawców planujących wzrost i spadek zatrudnienia, wynosi plus 11 proc., po korekcie sezonowej sięga plus 9 proc. Wynik pozostaje na takim samym poziomie jak w drugim kwartale, natomiast w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym jest niższy o 4 punkty procentowe.
Czytaj też: GUS podał dane o popycie na pracę w I kwartale 2019 r.
- W ciągu ostatniego roku mogliśmy zauważyć znaczny spadek prognozy zatrudnienia deklarowanej przez polskich pracodawców - mówiła Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup, która skomentować nowe wydanie raportu. W jej ocenie wpływ na nastawienie do rekrutacji może wynikać nie tyle z braku chęci kreowania nowych miejsc pracy przez firmy, co z problemów z dostępem do pracowników i obsadzeniem stanowisk. - Wiele firm, które obecnie rekrutują zmaga się z rotacją pracowników zwabionych przez konkurencję - dodaje.
Mimo tej zaakcentowanej ostrożności prognoza pozostaje na tak wysokim poziomie, że osoby poszukujące pracy mogą liczyć na szybkie znalezienie nowego zatrudnienia.
- Dla nich hossa na rynku pracy nadal trwa - dopowiada Janas. - Nieco inaczej wygląda sytuacja z punktu widzenia pracodawców, którzy w nadchodzącym kwartale nadal będą zmuszeni do dalszej rywalizacji o pracownika. Największe wyzwania czekają przedsiębiorstwa zlokalizowane w południowo-zachodniej części kraju a także działające w transporcie i logistyce. Niestety polski biznes w dalszy ciągu powinien liczyć się ze zwiększonymi kosztami rekrutacji pracowników a finalnie prowadzenia biznesu.
Więcej szczegółów


KOMENTARZE (3)