PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Pracodawcy: Są problemy w procesie rekrutacyjnym

Aż sześciu na dziesięciu pracodawców mówi, że procesy rekrutacyjne kończy nie w taki sposób, w jaki chciałoby je zakończyć - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Randstad.

Pracodawcy: Są problemy w procesie rekrutacyjnym
Najwięcej miejsc pracy jest w przemyśle, handlu i usługach (Fot. Pixabay.com)
REKLAMA

Mateusz Żydek, koordynator ds. Public Relations w Instytucie w rozmowie z Polskim Radiem mówi, że w wielu przypadkach pracodawcy muszą obniżyć wymagania, gdyż rzeczywistość weryfikuje ich oczekiwania. Jest też pewna grupa firm, które nie rekrutują nikogo, bo stwierdzają, że nie mogą sobie pozwolić na pracowników o zbyt niskich kwalifikacjach.

Według koordynatora pokazuje to, że nadal jest niewielu kandydatów na rynku, a po drugie, że pracodawcy nieskutecznie przyciągają kandydatów o odpowiednich kwalifilkacjach. - Ich działania nie powinny ograniczać się jedynie do godziwego wynagradzania pracowników. Chodzi o tworzenie dobrej lepszej atmosfery w pracy, umożliwianie rozwoju zawodowego, zapewnienie zatrudnionym równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym - dodaje Żydek.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najwięcej miejsc pracy jest w przemyśle, handlu i usługach. Badanie Instytutu Randstad zostało zrealizowane w kwietniu i maju tego roku metodą indywidualnych wywiadów wspomaganych komputerowo na próbie 1000 pracodawców.

Przeczytajie też: Współpraca administracji z biznesem? "Brakuje dwustronnego zaufania"

 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Pracodawcy: Są problemy w procesie rekrutacyjnym

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • poszukująca 2019-06-16 17:35:11

    Żeby nie mieć pracowników o zbyt niskich kwalifikacjach trzeba ich doszkalać. Owszem to kosztuje, ale mniej niż brak rąk do pracy i utracone z tej racji zyski. Wyliczył to dość dobrze np.niemiecki przemysł. Oczekiwania typu idealny kandydat w 100% oczywiście są nierealistyczne i warto mieć tego świadomość i wybrać 3-4 cechy faktycznie kluczowe dla danego stanowiska i rozważyć czego nieidealnego kandydata można douczyć już w firmie. Warto mieć świadomość, że Polacy, a szczególnie Polki wiedzą już, że ich pensje staną się europejskie może za 108 lat (tegoroczne prognozy), natomiast koszty ich życia do europejskich są już zbliżone i stale rosną. (Stąd decyzja o emigracji zarobkowej coraz częściej wynika z konieczności.) Warto uwzględnić to planując pensje i ewentualne benefity pozapłacowe, które mogą te koszty życia obniżyć na tyle, że w pobliżu miejsca pracy w Polsce pracownik po prostu może utrzymać z pracy siebie i rodzinę bez konieczności dorabiania po godzinach w 2 dodatkowych miejscach pracy. Warto adresować benefity dla Polaków tak jak dla pracownika z Indii do całych rodzin, a nie jedynie do jednej zatrudnionej osoby. Co do przyciągania odpowiednich kandydatów, należy zrozumieć, że to problem światowy i tych osób do przyciągnięcia w wielu branżach już na ten moment nie ma, a średnia wieku w nich powoli zbliża się do wieku przedemerytalnego. Czas zacząć inwestować w szkolenie nowego pokolenia kadr, żeby móc zachować ciągłość generacyjną wymiany kadr bo globalny rynek pracy już tego za pracodawcę nie zrobi. I warto zmienić metody zarządzania. Bo straszenie setką młodszych i lepszych osób na to samo miejsce też już na pracowników, nie tylko z Polski, nie działa pozytywnie. Brak poczucia komfortu, godności, możliwości pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego stał się jedną z głównych motywacji zmiany pracy, także poprzez emigrację za pracą. To dość jasno wynika z wielu badań emigrantów, także tych pożądanych polskich, także w branżach takich jak IT.

  • IMHO 2019-06-15 16:54:32

    Ceny wyższe niż w Niemczech. Pora za zarobki.

  • Zeghar 2019-06-15 12:42:54

    Ci co coś potrafią często wyemigrowali. Spokojniejsza praca, lepsza atmosfera, o wiele lepsze zarobki.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA