PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Toolex 2022

Toolex 2022

Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
  • Nowy Przemysł
  • Tech & Job
  • Oil Expo
TERAZ TRANSMITUJEMY

Edukacja. Kompetencje przyszłości

Pracodawcy pod ścianą. Deficyty kadrowe napędzają automatyzację

  • Justyna Koc
    jk
  • 9 lis 2019 11:44

W październiku 2019 r. stopa bezrobocia się nie zmieniła - wyniosła 5,1 proc. W poprzednich latach, na przełomie września i października, zwykle się obniżała.

Pracodawcy pod ścianą. Deficyty kadrowe napędzają automatyzację
Adobe Stock
REKLAMA

- Na naszym rynku pracy nadal utrzymuje się wysokie zapotrzebowanie na pracę, które nie jest w pełni pokrywane przez pracowników krajowych. Stąd rosnąca liczba pracowników cudzoziemców, którzy często są bardziej skłonni do zmiany miejsca zamieszkania w związku z możliwością podjęcia pracy - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

- Jednocześnie brak wystarczającej liczby dostępnych i odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz zapowiedzi dotyczące wprowadzenia rozwiązań zwiększających koszty pracy, skłaniają cześć pracodawców, szczególnie reprezentujących firmy produkcyjne, do poszukiwania rozwiązań służących automatyzacji procesów produkcji - dodaje.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W październiku 2019 roku stopa bezrobocia - według szacunków resortu rodziny, pracy i polityki społecznej - wyniosła 5,1 proc., tyle samo co miesiąc wcześniej. W ubiegłych latach obserwowaliśmy, że przełom września i października był okresem spadku wartości wskaźnika bezrobocia (o 0,1 - 0,2 pkt. proc.). Rok wcześniej stopa bezrobocia sięgała 5,7 proc., co oznacza spadek w ciągu roku o 0,6 pkt proc.

Cały czas utrzymuje się znaczne zróżnicowanie sytuacji na rynku pracy w zależności od województwa - w wielkopolskim stopa bezrobocia wynosi 2,8 proc., podczas gdy w warmińsko - mazurskim 8,6 proc. W przypadku porównań powiatowych różnice są jeszcze większe.

- Dane z powiatowych urzędów pracy pokazują, że w ciągu ostatniego miesiąca zmniejszyła się również liczba zarejestrowanych bezrobotnych o 9,3 tys. osób. Obecnie zarejestrowanych jako bezrobotne jest 841 864 osób, co niewątpliwie jest kolejnym rekordem. Niestety, dane resortu nie wskazują na przyczyny wykreślenia z rejestrów bezrobotnych - obok podjęcia pracy może to być również osiągnięcie wieku emerytalnego czy udział w programach aktywizacyjnych - wyjaśnia Monika Fedorczuk.

- Analizując zmiany według województw - największe spadki bezrobocia były województwach śląskim, łódzkim, lubuskim i mazowieckim (ubyło tam od -2,6 do -1,8 procent zarejestrowanych bezrobotnych). W dwóch województwach (pomorskim i zachodniopomorskim) liczba bezrobotnych wzrosła, choć w przypadku woj. zachodniopomorskiego liczba bezrobotnych zwiększyła się nieznacznie (+22 osoby) - dodaje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy pod ścianą. Deficyty kadrowe napędzają automatyzację

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA