Pracodawcy niechętnie zatrudniają młode mamy

Kobiety powracające na rynek pracy po urlopie macierzyńskim mają większe trudności ze znalezieniem pracy, niż pozostali kandydaci – tak twierdzi 70 proc. uczestników badania Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy niechętnie zatrudniają młode mamy

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

21 maj 2015 10:17


W opinii 2/3 badanych kobiety powracające z urlopu macierzyńskiego mają większe trudności ze znalezieniem zatrudnienia, niż pozostali kandydaci. Tylko 18 proc. ocenia, że matki mają podobne bariery jak inni kandydaci, a blisko 7 proc. uznało, że kobiety posiadające dzieci mają mniejsze trudności ze znalezieniem pracy niż pozostali.

Wyzwania związane z powrotem na rynek pracy matek rzadziej dostrzegały osoby o najwyższych dochodach, średnim i wyższym wykształceniu oraz mieszkańcy miast średniej wielkości. Co ważne, opinie kobiet i mężczyzn na temat były bardzo zbieżne.

- Od 2013 roku na polskim rynku obowiązują już roczne urlopy macierzyńskie. Ich wydłużenie spowodowało, że młode matki mogą dłużej opiekować się swoimi nowonarodzonymi dziećmi, a pracodawcy w bardziej wydajny sposób mogą wyszukiwać osób na ich zastępstwo. Dlatego należy odbierać tę zmianę jako pozytywną dla obu stron – podkreśla Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service.

– Mimo to, dłuższa przerwa w pracy z tytułu urlopu macierzyńskiego rzutuje na większe trudności w znalezieniu zatrudnienia. W większości przypadków niechęć do zatrudniania matek wynika ze stereotypowego postrzegania kobiet i przekonania, że matka nie będzie tak efektywnym pracownikiem, jak pozostali kandydaci. To błędne myślenie. Doświadczenia pracodawców pokazują, że pracujące matki są dobrze zorganizowane i ambitne, co przekłada się na bardzo dobre wyniki pracy – dodaje Krzysztof Inglot.

Podobnie również wskazują wyniki przeprowadzonego badania - zdecydowana większość (74 proc.) ocenia pracujące matki na równi z pozostałymi pracownikami, a 15 proc. uważa je nawet za pracowników lepszych. Tylko 2,4 proc. ankietowanych uznało, że matki są gorszymi pracownikami niż pozostali zatrudnieni.

Ojcowie przejmą opiekę?

Największym wsparciem dla pracujących matek jest większa pomoc ojców w opiece nad dziećmi. Wówczas powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, a następnie łączenie kariery z wychowaniem dzieci nie jest wyzwaniem niemożliwym do zrealizowania. Chociaż udział ojców w opiekowaniu się dziećmi jest dostrzegany przez Polaków, jest on wciąż niewystarczający.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.