Pracodawcy mogą spać spokojnie. Niewielu Polaków myśli o zmianie pracy w tym roku

75 proc. pracowników w Polsce deklaruje, że nie zamierza zmieniać pracy w 2014 roku. Optymistycznie oceniają także stabilność swojego zatrudnienia, bowiem jedynie 2 proc. ankietowanych spodziewa się zwolnienia z pracy – wynika z badania Work Service.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Pracodawcy mogą spać spokojnie. Niewielu Polaków myśli o zmianie pracy w tym roku

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

8 sty 2014 10:42


Jednym z noworocznych postanowień Polaków z pewnością nie będzie zmiana pracy. Zdecydowana większość pracowników biorących udział w sondażu Work Service zadeklarowała, że nie będzie szukać nowego zatrudnienia w 2014 roku. Zmianę pracy planuje 19 proc. badanych, wśród których są przede wszystkim mieszkańcy dużych miast, osoby między 18-24 rokiem życia, a także najmniej zarabiający (do 1000 zł).

Wyniki badań pokazują również, że chęć szukania wyzwań w nowym miejscu pracy rośnie wraz z wysokością wynagrodzenia - 30 proc. osób zarabiających 5 tys. zł netto planuje zmianę pracy, podczas gdy wśród zarabiających 2 tys. zł netto jedynie 5 proc. ma takie zamiary.

- Obawy związane ze zmianą zatrudnienia są pokłosiem niestabilnej sytuacji na rynku pracy spowodowanej kryzysem. Ostatnie kilka lat nauczyło Polaków ostrożności w planowaniu przyszłości zawodowej, stąd asekuracyjne podejście do szukania nowej pracy - ocenia Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

Wśród ankietowanych to mężczyźni częściej deklarowali, że będą zdobywać doświadczenie w nowej firmie. - Mężczyźni mają większą pewność siebie w planowaniu kariery zawodowej, ponieważ ich praca była, jest i prawdopodobnie w najbliższym okresie również będzie - lepiej wynagradzana, niż praca kobiet. Nie bez znaczenia jest też fakt, że ofert pracy dla mężczyzn jest więcej - dodaje Tomasz Hanczarek.

Wyniki sondaży Work Service dowodzą, że Polacy są spokojni o stabilność swojego zatrudnienia. Jedynie 2 proc. procent ankietowanych spodziewa się zwolnienia z pracy w tym roku. Tym samym podzielają optymizm pracodawców, którzy już w ubiegły roku opublikowali o 12 proc. więcej ofert pracy niż w 2012 r. - jak wynika z danych MPiPS.

Obecny rok ma być jeszcze lepszy pod względem liczby nowych miejsc pracy. - Dobre prognozy dotyczące sytuacji na rynku znajdują potwierdzenie w wynikach naszego sondażu. Pracodawcy w 2014 r., podobnie jak w roku ubiegłym, powinni częściej zatrudniać niż zwalniać. Ożywienie gospodarcze przyczyni się do zwiększenia obrotów przedsiębiorstw, co dodatkowo poprawi nastroje pracowników i zmotywuje ich do pracy dla obecnego pracodawcy zamiast poszukiwania wyzwań zawodowych w innej firmie - mówi Krzysztof Inglot, dyrektor Działu Rozwoju Rynków Work Service.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.