PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy mają problem. Sprawa dotyczy aż połowy pracowników

 • Justyna Koc
  jk
 • 28 lip 2021 12:25

Co drugi Polak (49 proc.) rozważał w trakcie ostatniego roku zmianę pracodawcy - wynika z najnowszego badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”.

Pracodawcy mają problem. Sprawa dotyczy aż połowy pracowników
W Polsce wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Według raportu ADP Polacy nie są przywiązani do swojego miejsca zatrudnienia.
 • Zaledwie co czwarty ankietowany (26 proc.) przyznaje, że w ciągu następnych 2-5 lat zamierza pozostać w obecnej firmie.
 • Częściej o nowej pracy myślą kobiety (54 proc.) niż mężczyźni (50 proc.) oraz pracownicy pokolenia Z (60 proc.). 

Jak wynika z badania firmy ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, co drugi Polak (49 proc.) rozważa zmianę pracodawcy. W porównaniu z Europą polscy pracownicy są zdecydowanymi zwolennikami zmian (Polska: 49 proc. vs średnia europejska: 44 proc.). Co ciekawe, częściej o nowej pracy myślą kobiety (54 proc.) niż mężczyźni (50 proc.) oraz pracownicy pokolenia Z (60 proc.).

Według raportu ADP Polacy nie są przywiązani do swojego miejsca zatrudnienia. Zaledwie co czwarty ankietowany (26 proc.) przyznaje, że w ciągu następnych 2-5 lat zamierza pozostać w obecnej firmie.

-  Mimo pandemii w Polsce wciąż mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Rekordowo niskie bezrobocie sprawia, że osoby szukające pracy wybierają firmy, w których mają większe szanse na rozwój, a także wyższą pensję. Wśród pracowników na całym świecie można jednak zauważyć tendencje związane z brakiem przywiązania do obecnego miejsca zatrudnienia. Co ciekawe, jak wynika z danych firmy Deloitte, młodzi ludzie coraz częściej chcą rozwijać swoją karierę, lecz nie kosztem rodziny czy przyjaźni. Z tego też względu działy HR, aby zatrzymać młode talenty, muszą poszukiwać złotego środka między możliwościami rozwoju kompetencji a balansem pomiędzy karierą i życiem prywatnym – twierdzi Anna Barbachowska, HR Business Partner w ADP Polska.

Rekrutacja to wyzwanie

Warto przytoczyć także wyniki badania ManpowerGroup „Niedobór talentów", z których wynika, że 8 na 10 pracodawców w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Skala wzrostu jest spora. W roku 2019 mówiło o tym problemie 70 proc. firm, natomiast w 2018 odsetek ten wynosił 51 proc.

Jak wynika z badania „Niedobór talentów”, obecnie największym wyzwaniem dla firm jest obsadzanie stanowisk pracownikami logistycznymi. Kolejną trudną do zrekrutowania grupą zawodową są pracownicy obszaru produkcji przemysłowej. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę na niedobór pracowników IT oraz odpowiednio wykwalifikowanych pracowników administracji i obsługi biura, a także osób zajmujących się bezpośrednią obsługą klienta.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Pracodawcy mają problem. Sprawa dotyczy aż połowy pracowników

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kasija1234 2021-08-02 07:52:55

  Jest to dowód na to, że nie tylko zarobki są ważne - praca powinna też dawać satysfakcję. Ja też zdecydowałam się na zmianę branży. Ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik dentystyczny, dzięki czemu teraz wiem, co chcę robić.

 • Kross 2021-07-30 08:46:03

  Łiiii tam dzisiaj czytałem że idą zmiany nie zaszczepionych będzie można zwalniać na pęczki 😆😆😆😆😆 pracodawcy zachwyceni a tu artykuł że nie ma ludzi 😆😆😆 czyli będzie dobra zmiana ile to jest 100 zwolnionych z 100 brakujących bo się pogubiłem

 • Tadzik 2021-07-30 01:18:24

  Najlepsi pracownicy są to posiadający grupę inwalidzka z jak najwyższym stopniem niepełnosprawności dotacja z PFRON koszt utrzymania takiego wynosi miske ryżu plus woda do picia jak w obozie koncentracyjnym

 • Mateo 2021-07-29 23:24:14

  Powiem Wam, że jak śledzę komentarze pod artykułami dotyczącymi pracy to cieszę się, że mój kraj powoli odzyskuje godność. Pamiętam czasy tuskowizmy. Trochę dziwne czasu, bo kiedyś złodzieji się wieszalo, a dzisiaj mówi się na nich przedsiębiorcy

 • Marian 2021-07-29 20:46:59

  Prywaciarzyny chcecie pracownika?. Zacznijcie płacić i doceniajcie pracowników działki i mieszkania samochody kupują żyją w przepychu zapominają kto robi na nich. Obecnie robie w takiej firmie że dziadyga nie płaci nadgodzin i jak Idę po 8 do domu to ma ryj skrzywiony. Na koniec roku rzuci na święta w bonach po 1000zł i świętego mikołaja gra na szczęście zmieniam pracę

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA