Seniorzy są coraz cenniejszą grupą na rynku pracy. Pracodawcy i związkowcy negocjują udogodnienia dla nich, które przekonają do powrotu do aktywności zawodowej. W grę wchodzą między innymi wydłużenie urlopu i ograniczenie ochrony przedemerytalnej. O porozumienie jednak może nie być łatwo.

Polska zajmuje doperio 30. miejsce w rankingu PwC „Golden Age Index”, oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w wieku powyżej 55 lat.
Jak wynika z danych GUS, wśród osób między 50. a 64. rokiem życia zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo.
Tymczasem, jak informował PulsHR.pl, niedostosowanie rynku do dużej grupy pracowników 55+ to poważne straty dla polskiej gospodarki. Dlatego konieczne są działania.
Czytaj więcej: Nadciąga srebrne tsunami. Pracodawcy przed nowym wyzwaniem
"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że Rada Dialogu Społecznego negocjuje udogodnienia dla pracujących seniorów i firm, które ich zatrudniają. Według informacji dziennika, centrale związkowe i organizacje pracodawców przedstawiły już wstępne propozycje rozwiązań, które mają zachęcić osoby starsze do pozostania na rynku pracy, a firmy do ich zatrudniania. W ten sposób ma być wdrożone autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych z 8 marca 2017 r. dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego.
W grę wchodzą między innymi wydłużenie urlopu i ograniczenie ochrony przedemerytalnej. Związki proponują np. wprowadzenie dodatkowej przerwy od pracy w trakcie dniówki, a pracodawcy –dofinansowanie zatrudnienia i dokształcanie osób starszych oraz eliminowanie obecnych przeszkód w zatrudnieniu.
Cytowani przez "DGP" uczestnicy negocjacji zgadzają się jednak w jednym, porozumienie w tej sprawie nie będzie łatwe, bo propozycje pracodawców i związkowców różnią się.
O problemie z aktywizacją osób starszych PulsHR.pl informował wielokrotnie. Pracodawcy na własnej skórze przekonali się, że dojrzali pracownicy to nie tylko niezbędne ręce do pracy, ale także źródło wiedzy i umiejętności, o które bardzo trudno wśród przedstawicieli młodszych pokoleń.
Osoby dojrzałe coraz częściej postrzegane są przez pracodawców jako bardzo cenny zasób. Ich wiedza, doświadczenie i dojrzałe podejście są wykorzystywane zarówno w zespołach projektowych, ale również w programach mentorskich czy, w przypadku pracy rzemieślniczej, mistrzowskich.
Ich pozycja w czasach niedoborów pracowniczych, związanych między innymi ze starzeniem się społeczeństwa, emigracją zarobkową oraz ograniczeniem zainteresowania pewnymi profesjami przez młodsze pokolenia, staje się silna jak nigdy dotąd.

KOMENTARZE (0)