×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracodawcy i związkowcy chcą udogodnień dla starszych pracowników

  • Aleksandra Helbin
    AH
  • Opublikowano: 6 cze 2019 11:39

Seniorzy są coraz cenniejszą grupą na rynku pracy. Pracodawcy i związkowcy negocjują udogodnienia dla nich, które przekonają do powrotu do aktywności zawodowej. W grę wchodzą między innymi wydłużenie urlopu i ograniczenie ochrony przedemerytalnej.  O porozumienie jednak może nie być łatwo.

Pracodawcy i związkowcy chcą udogodnień dla starszych pracowników
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

Polska zajmuje doperio 30. miejsce w rankingu PwC „Golden Age Index”, oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w wieku powyżej 55 lat.

Jak wynika z danych GUS, wśród osób między 50. a 64. rokiem życia zaledwie co trzecia jest aktywna zawodowo.

Tymczasem, jak informował PulsHR.pl, niedostosowanie rynku do dużej grupy pracowników 55+ to poważne straty dla polskiej gospodarki.  Dlatego konieczne są działania.

Czytaj więcej: Nadciąga srebrne tsunami. Pracodawcy przed nowym wyzwaniem

"Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że Rada Dialogu Społecznego negocjuje udogodnienia dla pracujących seniorów i firm, które ich zatrudniają. Według informacji dziennika, centrale związkowe i organizacje pracodawców przedstawiły już wstępne propozycje rozwiązań, które mają zachęcić osoby starsze do pozostania na rynku pracy, a firmy do ich zatrudniania. W ten sposób ma być wdrożone autonomiczne porozumienie ramowe europejskich partnerów społecznych z 8 marca 2017 r. dotyczące aktywnego starzenia i podejścia międzypokoleniowego.

W grę wchodzą między innymi wydłużenie urlopu i ograniczenie ochrony przedemerytalnej. Związki proponują np. wprowadzenie dodatkowej przerwy od pracy w trakcie dniówki, a pracodawcy –dofinansowanie zatrudnienia i dokształcanie osób starszych oraz eliminowanie obecnych przeszkód w zatrudnieniu.

Cytowani przez "DGP" uczestnicy negocjacji zgadzają się jednak w jednym, porozumienie w tej sprawie nie będzie łatwe, bo propozycje pracodawców i związkowców różnią się.

O problemie z aktywizacją osób starszych PulsHR.pl informował wielokrotnie. Pracodawcy na własnej skórze przekonali się, że dojrzali pracownicy to nie tylko niezbędne ręce do pracy, ale także źródło wiedzy i umiejętności, o które bardzo trudno wśród przedstawicieli młodszych pokoleń.

Osoby dojrzałe coraz częściej postrzegane są przez pracodawców jako bardzo cenny zasób. Ich wiedza, doświadczenie i dojrzałe podejście są wykorzystywane zarówno w zespołach projektowych, ale również w programach mentorskich czy, w przypadku pracy rzemieślniczej, mistrzowskich.
Ich pozycja w czasach niedoborów pracowniczych, związanych między innymi ze starzeniem się społeczeństwa, emigracją zarobkową oraz ograniczeniem zainteresowania pewnymi profesjami przez młodsze pokolenia, staje się silna jak nigdy dotąd.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracodawcy i związkowcy chcą udogodnień dla starszych pracowników
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA