PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Raport Randstad: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale czy będą więcej płacić?

  • Justyna Koc
    jk
  • 5 cze 2018 20:00

Wzrosła liczba polskich pracodawców, którzy zamierzają zwiększyć zatrudnienie. Więcej miejsc pracy to nie tylko kwestia sezonu, ale stała tendencja od ponad 5 lat – wynika
z najnowszej edycji badania Plany Pracodawców, przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

Raport Randstad: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale czy będą więcej płacić?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Pracodawcy zapowiadają podwyżki wynagrodzeń - w ujęciu sezonowym trend również jest wzrostowy.
  • Raport Randstad pokazuje też trudności z pozyskiwaniem pracowników, wobec których firmy rozważają zatrudnienie cudzoziemców.
  • Myśli o tym połowa przedsiębiorców, którzy do tej pory osób spoza Polski nie zatrudniali.

Nieco ponad jedna czwarta pracodawców zamierza w ciągu pół roku zwiększyć wynagrodzenie swoich pracowników. Jednocześnie obserwujemy, że ten czynnik podlega sezonowości i co roku w tym okresie notujemy niskie wskazania w kwestii podwyżek. Warto jednak zwrócić uwagę, że tendencja jest wzrostowa. Rok do roku odsetek ten zwiększył się o 3 punkty procentowe, a w ciągu pięciu lat wzrósł o 17 punktów procentowych.

We wszystkich regionach poza centralnym odsetek przedsiębiorców planujących wzrost wynagrodzeń jest równy lub wyższy krajowej średniej (od 27 na południu do 33 proc. na północy). Tylko w centralnych województwach wynosi znacznie mniej niż w pozostałej części Polski – 21 proc.

Najczęściej podwyżek spodziewać się mogą pracownicy sektora nowoczesnych usług dla biznesu (38 proc.), budownictwa (37 proc.) i przemysłu (30 proc.), a najrzadziej – pośrednictwa finansowego (8 proc.). W tej branży znacznie częściej pojawiają się za to zapowiedzi redukcji wynagrodzeń – deklaruje je 5 proc. respondentów.

Podwyżki nie będą na pewno domeną firm z największych ośrodków miejskich – tam zapowiada je 23 proc. pracodawców, a dla porównania w podmiejskich wsiach w obrębie dużych aglomeracji ten odsetek sięga już ponad 1/3 ankietowanych.

Pracodawcy planują podwyżki?

Jeśli wynagrodzenia pracowników będą w firmie rosły, to najczęściej o 2 do 7 proc. W stosunku do poprzednich edycji badania spadł odsetek przedsiębiorstw, które zamierzają symbolicznie zwiększyć wynagrodzenia o 2 proc.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport Randstad: Pracodawcy chcą zatrudniać, ale czy będą więcej płacić?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA