×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Pracę w Polsce znajduje coraz więcej cudzoziemców

  • Autor: PAP/JP
  • 12 maj 2022 17:01

Pod koniec kwietnia w Polsce do ubezpieczeń zgłoszonych było niemal 700 tys. pracowników z Ukrainy. Aż 132 tys. to osoby, które zostały zatrudnione w ostatnich miesiącach dzięki nowej, uproszczonej procedurze – wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pracę w Polsce znajduje coraz więcej cudzoziemców
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
REKLAMA

Dane MRiPS pokazują, że pracę w Polsce znajduje coraz więcej cudzoziemców. W ciągu minionego roku między styczniem a grudniem liczba pracowników z innych krajów wzrosła o 150 tys. i pod koniec roku sięgnęła 875 tys. Na koniec kwietnia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych zgłoszonych było już 970 tys. cudzoziemców.

"W tej grupie zdecydowanie najliczniejsi są obywatele Ukrainy - pod koniec minionego miesiąca do ubezpieczeń zgłoszonych było już niemal 700 tys. pracowników zza naszej wschodniej granicy" - poinformowała szefowa MRiPS.

Zwróciła uwagę, że wiele z tych osób zostało zatrudnionych dzięki nowej, uproszczonej procedurze umożliwiającej szybkie podjęcie pracy. "Do czwartku w ten sposób zatrudniono aż 132 tys. obywateli Ukrainy. Osoby te bardzo dobrze odnajdują się na polskim rynku pracy" - podkreśliła minister.

Jak wskazała, trzy czwarte zatrudnianych to kobiety. "Bardzo nas to cieszy, ponieważ wiele z tych pań schroniło się w naszym kraju razem z dziećmi i dzięki pensji będą miały szansę utrzymać rodzinę i prowadzić samodzielne życie" - dodała Maląg.

Obywatele Ukrainy mogą w Polsce podejmować pracę bez specjalnych pozwoleń, a jedynym formalnym wymogiem jest zgłoszenie przez pracodawcę faktu zatrudnienia takiej osoby.

Z danych MRiPS wynika, że Ukraińcy znajdują zatrudnienie w różnych częściach kraju - najwięcej osób rozpoczęło pracę na Mazowszu (28,4 tys.), Dolnym Śląsku (14,1 tys.), Wielkopolsce (13,2 tys.) i Śląsku (11,3 tys.).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pracę w Polsce znajduje coraz więcej cudzoziemców
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA