PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca zdalna znika z listy benefitów. Powoli staje się normą

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 wrz 2020 10:53

Koronawirus zmienił oczekiwania kandydatów do pracy. Aż 9 na 10 osób szukających nowego zatrudnienia sprawdza możliwość pracy zdalnej i traktuje to jako warunek przystąpienia do rekrutacji - wynika z danych Grafton Recruitment oraz CBRE.

Praca zdalna znika z listy benefitów. Powoli staje się normą
W badaniu Grafton Recruitment oraz CBRE chęć wykonywania pracy zdalnej cały czas - zadeklarowało 45 proc. pracowników. (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Już 92 proc. kandydatów do pracy deklaruje, że u potencjalnego pracodawcy będzie weryfikowała, czy daje on możliwość pracować zdalnie.
  • 75 proc. zatrudnionych twierdzi, że w ich firmach przez pandemię patrzy się przychylniej na pracę zdalną, 3 proc. zauważyło odwrotną tendencję, a 17 proc. brak zmian.
  • Pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej, ale to nie znaczy, że nie chcą wracać do biur. Większość deklaruje, że brakuje im spotkań z innymi pracownikami czy wyraźnego oddzielenia pracy i domu - komentują eksperci.

Jak podaje GUS, w pierwszym kwartale 2020 roku do poziomu 6,4 proc. wzrósł odsetek osób, które wykonywały swoją pracę z domu. Rok wcześniej było to 4,8 proc. Przy czym o prawdziwym "wystrzale" tej formy aktywności zawodowej możemy mówić w dwóch ostatnich tygodniach marca. Wtedy wskaźnik poszybował w górę i wyniósł 14,2 proc.

Wśród tych osób aż 71,8 proc. wskazało sytuację związaną z koronawirusem jako bezpośredni powód pracy z domu. Co ciekawe, w ostatnich dwóch tygodniach kwartału pracę z domu częściej wykonywały kobiety (16,5 proc.). Odsetek mężczyzn wynosił 12,3 proc. Co zostało z tych doświadczeń?

W badaniu Grafton Recruitment oraz CBRE chęć wykonywania pracy zdalnej cały czas - zadeklarowało 45 proc. pracowników. Co piąty pracownik wskazuje, że optymalny wymiar to 3 dni pracy zdalnej, 15 proc. chce 4 dni pracy zdalnej, a 10 proc. 2 dni pracy zdalnej.

- Widać, że to co przerażało pracowników na początku, czyli m.in. konieczność dostosowania otoczenia domowego do pracy czy pogodzenia obowiązków zawodowych z prywatnymi w jednej przestrzeni, przestało być problemem. Pracownicy przyzwyczaili się do pracy zdalnej, ale to nie znaczy, że nie chcą wracać do biur. Wręcz przeciwnie, większość deklaruje, że brakuje im spotkań z innymi pracownikami czy wyraźnego oddzielenia pracy i domu - mówi Joanna Wanatowicz, business director w Grafton Recruitment.

Nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy przekonali się do pracy zdalnej. 75 proc. zatrudnionych twierdzi, że w ich firmach patrzy się teraz przychylniej na pracę zdalną, 3 proc. zauważyło odwrotną tendencję, a 17 proc. brak zmian. Pozytywne nastawienie do wykonywania obowiązków zdalnie to też pochodna tego, że zaledwie niewielka grupa pracowników wskazuje, że ich firmy wróciły w całości do biur. Większość przedsiębiorców łączy pracę stacjonarną z pracą zdalną.

Nie da się zdalnie? Nie rekrutuję!

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca zdalna znika z listy benefitów. Powoli staje się normą

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA