×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca zdalna i hybrydowa tchnęła nowe życie w krakowską branżę IT

  • Autor: PAP/JP
  • 4 maj 2022 12:06

Upowszechnienie się pracy zdalnej i hybrydowej sprawiło, że potencjalna pula pracowników do zatrudnienia przez działające w Krakowie firmy IT zwiększyła się z 50 tys. do 300 tys. specjalistów z całej Polski – wskazuje raport o rynku IT w Krakowie.

Praca zdalna i hybrydowa tchnęła nowe życie w krakowską branżę IT
Zmiana na rynku pracy IT związana z pracą zdalną i hybrydową jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa (Fot. Danial Igdery/ Unsplash)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Zdaniem autorów raportu zmiana na rynku pracy IT związana z pracą zdalną i hybrydową jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa. Firmy z sektora IT łącznie zatrudniają obecnie w stolicy Małopolski prawie 50 tys. specjalistów.
  • Tegoroczny raport "Krakow IT Market Report" został opracowany przez firmę konsultingową Motife oraz stowarzyszenie Aspire zrzeszające spółki z sektora biznesowo-technologicznego w Krakowie.
  • Wśród głównych wniosków raportu znalazło się stwierdzenie, że praca zdalna i hybrydowa zwiększyła potencjalną pulę pracowników do zatrudnienia z 50 tys. do 300 tys. profesjonalistów z branży IT z całej Polski.

"W czasach ogromnego zapotrzebowania na technologiczne talenty taka wiadomość zupełnie zmienia reguły gry" - ocenił prezes Motife Michał Piątkowski.

Zdaniem Andrew Hallama, szefa stowarzyszenia Aspire, upowszechnienie się pracy zdalnej jest ogromną szansą dla rozwoju Krakowa jako hubu technologicznego dla firm chcących rozbudowywać swoje biznesy.

Raport wskazuje, że krakowskie spółki IT za swój cel w 2022 roku obrały rekrutację pracowników z Ukrainy, przyjmując do pracy zarówno ukraińskich pracowników, jak i całe korporacje.

Jak dotąd wiele firm z sektora technologicznego przeniosło swoich ukraińskich pracowników do Krakowa, znajdując tam rozbudowany ekosystem, infrastrukturę i wsparcie niezbędne do kontynuowania operacji biznesowych.

"Ten napływ miał natychmiastowy wpływ na dostępność powierzchni biurowych, przestrzeni do co-workingu i podnajmu w wyniku relokacji firm z Ukrainy do Krakowa" - wskazano.

Pomimo inflacji i rosnących oczekiwań dotyczących wynagrodzeń - przekazuje raport - krakowska scena technologiczna wraz ze swoimi specjalistami ds. IT niezmiennie pozostaje atrakcyjna dla globalnych firm, które chcą poszerzać swoje możliwości.

Według opracowania Kraków pozostaje kierunkiem przystępnym cenowo, jednak oszczędzanie kosztów nie jest dłużej główną motywacją dla firm. "Dostępność, jakość, możliwość szybkiego znalezienia odpowiedniego kandydata, niski potencjał wyczerpania rynku i kwestie kulturowe znaczą więcej dla firm rozważających wejście na Krakowski rynek" - ocenili autorzy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca zdalna i hybrydowa tchnęła nowe życie w krakowską branżę IT

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Moni26 2022-05-19 07:13:06

    Wiele osób woli pracę zdalną. Ona wcale zła nie jest i idzie się do niej przyzwyczaić. Mąż pracuje normalnie, bo wykonuje pracę fizyczna, a ja zostaję w domu. Za dobre wyniki nawet podwyżkę otrzymałam za która kupiłam irobota i kilka innych rzeczy. Do biura nie chce wracać

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA