PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w roli opiekuna trendem za granicą. Skorzystają Polacy?

Znajomość języka i doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, choćby z prywatnego życia, to podstawowe wymogi pozwalające na znalezienie pracy w charakterze opiekunki za granicą. Wakacje i Boże Narodzenie to okresy wzmożonego zapotrzebowania na usługi tego typu, głównie w Niemczech.

Praca w roli opiekuna trendem za granicą. Skorzystają Polacy?
- Polacy za granicą nie są już postrzegani jako tania siła robocza. Mają opinię cenionych i poszukiwanych za granicą specjalistów - przekonuje ekspertka. (fot.:pixabay.com)
REKLAMA

• Chętnych do pracy nie brakuje, ale i tak popyt przewyższa podaż. Osoby zatrudnione jako opiekunowie mogą liczyć na 4 - 6 tys. zł netto.

• - W Niemczech zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych na pewno będzie rosło - zaznacza Celina Adamek z firmy Aterima Med. - W Polsce również będzie rosło zapotrzebowanie, choć na razie rynek jest mało rozwinięty. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• W najbliższym czasie problemem mogą się jednak stać unijne regulacje dotyczące pracowników delegowanych.

 

- Polskie opiekunki osób starszych są poszukiwane za granicą, jest to widoczne zwłaszcza w Niemczech, gdzie zapotrzebowanie jest bardzo duże - mówi Celina Adamek z firmy Aterima Med, zatrudniającej opiekunów z Polski. - Aterima Med poszukuje kandydatów, którzy znają język niemiecki co najmniej w stopniu komunikatywnym i mają doświadczenie, przy czym doświadczenie nie musi być zdobywane w zawodzie w Polsce. To może być domowe doświadczenie w opiece nad osobami starszymi, np. rodzicami czy dziadkami.

Osoba decydująca się na tego rodzaju pracę w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie od 1000 do 1350 euro na rękę miesięcznie. Dla porównania w Polsce średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2017 roku wyniosło niespełna 4,4 tys. zł brutto i jest to średnia dla wszystkich branż. Zapewne zarówno zapotrzebowanie, jak i stawki będą rosły ze względu na starzenie się europejskiego społeczeństwa.

Za Odrą

- W Niemczech zapotrzebowanie na opiekunki osób starszych na pewno będzie rosło. Jest to społeczeństwo szybko starzejące się i to zjawisko jest tam dużo bardziej odczuwalne i widoczne niż w Polsce - mówi Adamek. - W Polsce również będzie rosło zapotrzebowanie, choć na razie rynek jest mało rozwinięty. Naszym zdaniem potrzeba czasu, aby ten rynek rozwinął się bardziej.

W Europie już 22 mln ludzi wymaga opieki. To niemal dwa razy tyle, ile dziesięć lat temu. W samych Niemczech do 2030 roku będą potrzebni opiekunowie do niemal 3,5 mln osób.

- W Niemczech to zapotrzebowanie jest bardzo duże. Jako Aterima Med, czyli jedna z firm, które oferują taką pracę właśnie w tym kraju, odnotowujemy rokrocznie coraz większe zainteresowanie ze strony klientów. Dużo osób się do nas zgłasza, natomiast cały czas kandydaci z Polski nie w pełni pokrywają potrzeby rynku w Niemczech - informuje Celina Adamek.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Praca w roli opiekuna trendem za granicą. Skorzystają Polacy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • czeku 2017-07-28 07:57:58

    Byłam na czyms tkaim i nie polecam. Kasa owszem fajna, ale tyle pracy i tak nieprzyjemnej... Wolę sprzedawać komputery w ME. Tu mamy przynajmniej atmosfere fajna i płace też w sumie ok jak na Polskę

REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA