PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w IT: Znajomość języka programowania i technologii już nie wystarczy

  • Autor: aw
  • 31 lip 2017 10:59

- W tym momencie pojawia się pytanie, co dokładnie oznacza „specjalista” w kontekście programowania - wskazuje Konrad Hrabia, dyrektor operacyjny Modis Polska, firmy specjalizującej się w outsourcingu IT – Dla wielu firm jest to po prostu utalentowany ekspert szerokiej wiedzy ze swojej dziedziny. To oczywiście prawda, jednak coraz większą rolę odgrywają w IT tak zwane kompetencje miękkie.

Praca w IT: Znajomość języka programowania i technologii już nie wystarczy
Adobe Stock
REKLAMA

• Specjaliści IT są w tej chwili jedną z najbardziej poszukiwanych grup pracowników na polskim i światowym rynku.

• W 2016 roku w Polsce brakowało 50 tys. pracowników o tej specjalizacji.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• To zresztą nie tylko bolączka polskich firm. W skali Europy brakuje ponad 800 tys. specjalistów z branży IT.

 

Tradycyjnie kompetencje pracowników dzielone są na kompetencje twarde i miękkie. Twarde są stosunkowo łatwe do sprawdzenia i kontroli. W przypadku programisty będzie to doświadczenie zawodowe mierzone na przykład poprzez udział w komercyjnych projektach.

-Na pewnym poziomie można łatwo sprawdzić znajomość konkretnego języka programowania czy technologii. Wykwalifikowany rekruter łatwo odróżni osobę, która się naprawdę zna na swojej pracy od kogoś, kto dopiero aspiruje do tej pracy a programowania uczy się dopiero od tygodnia – komentuje Konrad Hrabia. – komentuje Konrad Hrabia.

Programista-humanista?

Podkreśla jednak, że choć kompetencje twarde w IT grają kluczową rolę, programiści bez kompetencji miękkich mogą mieć duże trudności w rozwinięciu pełni swojego potencjału oraz wspieraniu zespołu w osiąganiu celów biznesowych.

- Jeszcze kilkanaście lat temu IT faktycznie było hermetyczną dziedziną i nie każdy miał w domu komputer. Z tego względu narodził się krzywdzący stereotyp programisty jako osoby, która w pojedynkę rozwiązuje niezrozumiałe problemy. W tej chwili prawie każdy z nas nosi w kieszeni komputer mocniejszy niż sprzęt, który towarzyszył ludziom w lądowaniu na księżycu. Przy pomocy tego sprzętu w jednej chwili łączy się ze swoim bankiem lub edytuje dokumenty firmowe, wszystko dzięki systemom informatycznym, o jakich jeszcze jakiś czas temu nam się nawet nie śniło – uważa Konrad Hrabia – Dlatego również środowisko pracy uległo zmianie, a specjaliści od IT siłą rzeczy muszą rozbudowywać swoje umiejętności społeczne.

Gra zespołowa

Ze względu na rosnącą skalę i rozmach opracowywanych rozwiązań programowanie jest zajęciem zespołowym. Projekty są po prostu zbyt rozległe i skomplikowane, by jeden człowiek był w stanie je unieść.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w IT: Znajomość języka programowania i technologii już nie wystarczy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA