Praca w IT, zarobki, benefity: Nie przekonują ich już wysokie pensje. Co kusi informatyków?

Pracownicy IT, przyzwyczajeni już do wysokich pensji, muszą być przez pracodawców dodatkowo przyciągani „czymś ekstra”. Czym?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT, zarobki, benefity: Nie przekonują ich już wysokie pensje. Co kusi informatyków?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

18 paź 2016 11:08


Specjalista ds. IT pracuje w jednej firmie średnio 30 miesięcy. W 2016 r. niedobór informatyków i programistów szacowany jest na około 20 proc., a prognozy zakładają, że do końca 2020 r. miejsc pracy w IT będzie dwa razy więcej niż specjalistów, którzy mogliby je obsadzić. W tym momencie w Polsce brakuje około 50 tys. informatyków.

Praca zdalna lub dodatek relokacyjny

W sytuacji permanentnego niedoboru pracowników IT, pracodawcy często szukają specjalistów daleko poza lokalizacją swojej firmy. Czasem poszukiwaną osobę udaje im się znaleźć w innym mieście, ale zdarzają się też przypadki, że odpowiedni kandydaci są poza granicami kraju. Wtedy to pracodawcy muszą dostosować się do zaistniałej sytuacji.

Czytaj też: W start-upach kompetencje miękkie specjalistów IT są istotniejsze niż umiejętności techniczne

- W większości przypadków pracownik ma możliwość pracy zdalnej, która jest zresztą coraz częstszym wymogiem specjalistów IT. Praca „z domu”, na znanym sobie sprzęcie jest z ich perspektywy bardziej komfortowa – mówi Ada Stokowska z firmy Wyjątkowy Prezent, oferującej benefity pracownicze w formie przeżyć.

Przeciwstawnym rozwiązaniem jest tzw. „dodatek relokacyjny”. W tym wypadku pracownik otrzymuje od firmy szereg profitów, mających ułatwić mu przeniesienie się do innej miejscowości. W skład pakietu wchodzi najczęściej: jedno bądź wielorazowy dodatek pieniężny do pensji (w Anglii jest to nawet 10 tys. funtów), wsparcie w wynajęciu mieszkania i załatwianiu spraw urzędowych, a nawet pomoc w wypełnianiu poszczególnych dokumentów, która może być niezbędna w przypadku pracowników z zagranicy.

Nierzadko firma umożliwia wsparcie w przeprowadzce nie tylko pracownikowi, ale i jego rodzinie i w tym wypadku pomaga w znalezieniu odpowiedniego mieszkania, załatwia szkołę dla dzieci oraz pomaga znaleźć pracę współmałżonce bądź współmałżonkowi.

Trzeba się pokazać

To, co przekonuje pracowników IT do zatrudnienia się w danej firmie to możliwość pracy przy ciekawych, innowacyjnych i rozwojowych projektach. Jednym z niekonwencjonalnych benefitów, jaki jest zapewniany specjalistom IT, jest możliwość przeznaczenia 10, a nawet 20 proc. swojego czasu pracy na rozwijanie własnych pomysłów i projektów. Jeżeli dany pomysł zostanie faktycznie wdrożony w firmie i przełoży się na jej wyniki – pracownik jest oczywiście dodatkowo premiowany.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.