PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Praca w IT: W branży potrzebni są również humaniści

Wielu humanistów i absolwentów innych niż IT kierunków z powodzeniem znajduje swoje miejsce w branży informatycznej. Muszą tylko rozumieć biznes i znać języki obce.

Praca w IT: W branży potrzebni są również humaniści
Nie są rzadkie firmy IT, w których struktura zatrudnienia obejmuje 30 proc. osób z wykształceniem IT i aż 70 proc. – absolwentów innych kierunków. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Branża IT zatrudnia nie tylko osoby po studiach informatycznych. Jest tu również miejsce dla pracowników z innych obszarów, np. humanistów.

• Sektor IT poszukuje też absolwentów filologii, również języków rzadkich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Istotne jest osobowość kandydata, nastawienie na współpracę i jego motywacja.

W firmie IT istnieje kilka kategorii stanowisk. To m.in. specjaliści zespołu rozwoju oprogramowania, programiści, developerzy, specjaliści wsparcia klienta (Help Desk), administratorzy systemowi, konsultanci wdrożeniowi, ale również specjaliści wsparcia sprzedaży czy pracownicy księgowości.

Co oczywiste, od osób, których codzienna praca polega na programowaniu, pracy z systemami IT, wymaga się wykształcenia kierunkowego i doświadczenia w zakresie IT – są to m.in. programiści, developerzy, specjaliści rozwoju oprogramowania.

Czytaj też: Qumak zdecydował się na rewolucję i znalazł sposób na deficyt pracowników

Inną kategorię stanowią pracownicy, świadczący usługi wsparcia IT dla klientów swojej firmy. Pracują – zdalnie – z osobami z różnych krajów, w ich rodzimym języku. Na stanowiska te poszukiwane są osoby o innym profilu, biegle posługujące się językami obcymi. Nie muszą mieć wykształcenia IT, ale powinny rozumieć biznes – po to, by znać specyfikę działania obsługiwanych przez siebie firm i potrzeby przedsiębiorców. Dlatego wśród pracowników firm IT są m.in. absolwenci wydziałów ekonomii, administracji, rachunkowości, finansów. Cenione są osoby z doświadczeniem w obsłudze klienta i umiejętnościami negocjacji, perswazji.

Filolodzy w cenie

„Mogę wejść do branży IT nie mając wykształcenia kierunkowego – przydają się inne moje umiejętności, w tym znajomość języków” – oto autentyczna opinia świeżo zatrudnionej osoby z firmy IT - humanistki.

Wykształcenie IT oczywiście jest bardzo cenione, niemniej nie są rzadkie firmy, w których struktura zatrudnienia obejmuje 30 proc. osób z wykształceniem IT i aż 70 proc. – absolwentów innych kierunków.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w IT: W branży potrzebni są również humaniści

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA