Praca w IT, rekrutacja: Jak przyciągnąć informatyka?

Zapotrzebowanie na pracowników IT od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Firmy konkurują między sobą o kandydatów, dlatego pozyskanie talentów w tej branży stało się prawdziwym wyzwaniem. Jeśli pracodawcy chcą mu sprostać, powinni wiedzieć, jakie są oczekiwania kandydatów.

Autor: jk 12 maj 2016 9:55

REKLAMA

Wynagrodzenie i benefity

Najczęstszym motywatorem do zmiany pracy wśród kandydatów z branży IT jest propozycja większego wynagrodzenia. Z doświadczenia IT LeasingTeam wynika, że dla około 70 proc. kandydatów możliwość podwyższenia zarobków o minimum 20 proc. jest wystarczającym argumentem do zmiany pracy. Dużą zachętą jest także perspektywa otrzymywania rocznych premii, które w zależności od wyników mogą osiągnąć równowartość nawet trzech pensji.

Coraz częściej kandydaci zwracają również uwagę na oferowane benefity pozapłacowe. Nie wystarczy już tylko dostęp do służbowego laptopa i telefonu, pakiet opieki zdrowotnej, program ubezpieczeniowy czy karta sportowa. Kandydaci, na każdym szczeblu stanowisk, oczekują atrakcyjnych planów emerytalnych, szkoleń zawodowych i językowych, a także imprez integracyjnych. Zdarza się, że już sam atrakcyjny zestaw benefitów pozapłacowych, bez istotnego podniesienia wynagrodzenia zasadniczego, jest w stanie zachęcić do zmiany pracy. (Fot. Shutterstock)


Puls HR Puls HR

Praca w IT, rekrutacja: Jak przyciągnąć informatyka?


REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.