Praca w IT: Odsetek zatrudnionych kobiet w branży bardzo niski

• 75 proc. pracowników sektora IT to mężczyźni.
• Prognozy wskazują, że do końca tego roku odsetek pracujących w IT kobiet wyniesie 25 proc., czyli tyle samo, ile w 2015 roku albo nawet mniej.
• Taki stan rzeczy może sprawiać, że zespoły nie będą działać efektywnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Odsetek zatrudnionych kobiet w branży bardzo niski

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

8 mar 2016 12:55


IT to branża, którą zwykło się uważać za zdominowaną przez mężczyzn. Nic dziwnego - 75 proc. pracowników tego sektora stanowią mężczyźni. To pułapka – ostrzegają specjaliści. Taki stan rzeczy może sprawiać, że zespoły nie będą działać efektywnie.

Według raportu TMT Predictions 2016 opracowanego przez Deloitte, sytuacja kobiet w branży nie napawa optymizmem. Prognozy wskazują, że do końca tego roku odsetek pracujących w IT kobiet wyniesie 25 proc., czyli tyle samo, ile w 2015 roku albo nawet mniej. W polskich firmach informatycznych bywa nieco lepiej. Przykładowo w spółce Comarch blisko 30 proc. wszystkich pracowników stanowią kobiety.

Czytaj też: Coraz więcej kobiet w IT. Głównie zajmują stanowiska kierownicze i analityczne

Niedawno cytowane przez brytyjski dziennik "The Independent" badania dowodzą, że kody źródłowe dostarczane przez kobiety - programistki są częściej akceptowane niż te pisane przez mężczyzn.

- Panie są niedoścignione, jeśli chodzi o organizację pracy. Wprowadzają ład tam, gdzie go nie ma i potrafią go utrzymać. Na pewno pomaga im w tym łatwość radzenia sobie z wieloma zadaniami jednocześnie i umiejętność wysokiej koncentracji na powierzonych zadaniach - mówi Paweł Wiechucki z firmy Comarch.

Nie jest to jedyny powód, dla którego warto wspierać zatrudnienie kobiet w zmaskulinizowanych sektorach. Badania nad zespołami dowodzą, że grupy różnorodne wykazują się wysoką efektywnością. - Ludzie, którzy są podobni do siebie, często myślą, analizują i rozwiązują problemy w zbliżony sposób. Jeśli rozwiązania są sprawdzone i skuteczne, nie jest to niczym złym. Jednak by iść dalej, musimy wprowadzić pierwiastek stałej zmiany, czyli zmienną różnicującą. Wiek, doświadczenia, kompetencje, mocne strony, etap życia oraz jedna z kluczowych zmiennych - płeć, to czynniki, które wpływają na różnorodność zespołu – twierdzi Wiechucki.

Kobiety i mężczyźni wiele się mogą nauczyć od siebie i sprawić, aby ich wspólna praca była efektywniejsza. Dlatego firmy, które nie dostrzegają i nie wykorzystują kobiecego potencjału, ostatecznie na tym tracą.

Okazuje się, że zostać programistką nie jest wcale tak trudno. Zmiana jest dostępna na wyciągnięcie ręki dla każdej kobiety, niezależnie od wieku, wcześniejszego wykształcenia, czy kompetencji. Więcej na ten temat w filmiku poniżej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.