Większa elastyczność pracy, atrakcyjne zarobki, ciekawe projekty oraz równowaga pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym to podstawowe korzyści pracy kontraktowej w sektorze IT. W rezultacie, coraz większe rzesze specjalistów świadomie decydują się na kontrakting.

Szeroka dostępność nowoczesnych technologii, działających online oraz mobilnie, tworzy wiele możliwości pracy elastycznej. Badanie przeprowadzone przez firmę informatyczną Intuit przewiduje, że w roku 2020 tradycyjne formy zatrudnienia nie będą już dominować na amerykańskim rynku pracy. 40 proc. krajowej siły roboczej będą stanowić freelancerzy, kontraktorzy, pracownicy czasowi oraz osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin. W roku 2010 ten odsetek wynosił 25-30 proc.
− Rozwój firm w kierunku nowoczesnych technologii oraz infrastruktury teleinformatycznej sprawia, że organizacje z różnych sektorów rynku poszukują specjalistów IT, którzy w ramach kontraktu pracowaliby przy realizacji konkretnych projektów – mówi Mikołaj Makowski, head of IT contracting w Hays Poland.
− Kontrakting zyskuje na popularności jako preferowana forma świadczenia pracy, w dużej mierze ze względu na korzyści, jakich nie dostarcza praca na etat - dodaje.
Elastyczność i różnorodność
Kontraktorzy mają możliwość łatwego wyboru i zmiany firm oraz zadań, nad którymi będą pracować. Dzięki temu są w stanie poznać sposób działania danej organizacji od środka i zadecydować, czy pasują do kultury organizacyjnej zanim podejmą decyzję o stałym w niej zatrudnieniu.
− Stałe miejsce pracy ogranicza mnie do wykorzystywanych w danego pracodawcy technologii.. Dlatego kontrakt jest dla mnie dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy bez ryzyka podejmowania stałej współpracy na stanowisku niezgodnym z moją ścieżką kariery – tłumaczy jeden z kontraktorów IT, pracujący w dużej międzynarodowej firmie programistycznej.
Większe zarobki
Finansowy aspekt kontraktingu jest niezmiernie atrakcyjny, ponieważ firmy często są skłonne zapłacić więcej kontraktorom niż stałym pracownikom. Wynika to po części z faktu, że specjaliści świadczący pracę w oparciu o kontrakt często posiadają różnorodne doświadczenie zdobyte w wielu międzynarodowych organizacjach.
− Co więcej, kontraktorzy często zatrudniani są do wysoce wyspecjalizowanych zadań lub projektów, wymagających specyficznych i rzadkich kwalifikacji, co również ma wpływ na wysokość wynagrodzenia – dodaje Mikołaj Makowski.

KOMENTARZE (0)