Praca w IT: Kobiety po 40. częściej decydują się na karierę w branży IT

• Badania grupy Adecco pokazują, że 41 proc. specjalistów IT przeniosło się do sektora z innej branży.
• Kobiety, które są po czterdziestce chętniej decydują się na rozpoczęcie kariery w branży IT.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Kobiety po 40. częściej decydują się na karierę w branży IT

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

3 paź 2016 11:53


Z danych Komisji Europejskiej wynika, że za 6 lat na europejskim rynku będzie brakowało aż miliona pracowników z umiejętnościami cyfrowymi. Ta sama instytucja zwraca uwagę, że w branży IT brakuje kobiet, które stanowią zaledwie ok. 10 proc. wszystkich specjalistów w tej branży.

- W polskiej branży IT brakuje aż 50 tys. specjalistów. Odpowiedzią na te niedobory kadrowe, kluczowe z punktu widzenia kondycji całego sektora, może być zwiększenie liczby kobiet zatrudnionych w branży informatycznej. Choć wiele z nich przy wyborze studiów decyduje się na kierunki techniczne, zaledwie niewielka część wybiera karierę w branży informatycznej - powiedziała Agnieszka Wojtuń, recruitment manager z Modis Polska.

Kariera w branży IT

Z badań grupy Adecco wynika, że tylko jedna trzecia (32 proc.), specjalistów IT zaplanowała swoją ścieżkę kariery od uczelni po pracę - większość nie. Prawie 18 proc. badanych osób rozpoczęło prace w branży IT tuz po ukończeniu edukacji, która jednak nie była związana bezpośrednio z tą profesją. Aż 41 proc. badanych przeniosło się do IT z innej branży.

Co ciekawe, jak pokazały te same badania, w wieku powyżej 40 lat większa liczba kobiet decyduje się na zmianę pracy i swoich kwalifikacji i rozpoczęcie kariery w branży IT. Biorąc pod uwagę obecne trendy na rynku często osoby zainteresowane karierą w branży IT zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe już na początkowych latach studiów, a niekiedy nawet na etapie szkoły średniej. Wiele osób ukierunkowuje swoją ścieżkę zawodową na pracę z konkretnymi technologiami, a dla wszystkich niewątpliwie najważniejszy jest ciągły rozwój zawodowy i poszerzanie kompetencji o nowe technologie.

Kobiety w IT

Jak twierdzi Wojtuń, mężczyźni nie są lepiej postrzegani w branży. Menedżerowie zespołów IT podkreślają, że kobiety są mile widziane w ich firmach.

- Sektor IT dawno już przestał postrzegać swoja branżę jako przeznaczoną tylko dla mężczyzn. Oczywiście stanowią oni i będą jeszcze przez długi czas stanowili ogromną większość pracowników, ale na etapie wejścia do sektora IT nie ma zauważalnych różnic zarówno dla kobiet jak i mężczyzn - ocenia Agnieszka Wojtuń.

- W pojedynczym przypadku mieliśmy też do czynienia z sytuacją, kiedy jedna z firm zgodnie z globalną decyzją próbowała wyrównać odsetek kobiet i mężczyzn w zespołach, ale biorąc pod uwagę sytuację na rynku IT jest to niezwykle trudne - mówi Agnieszka Wojtuń. - Z kolei ze stereotypem, że branża IT jest tylko dla mężczyzn w pojedynczych przypadkach zdarza nam się zetknąć rekrutując specjalistów IT do innych branż, np. produkcyjnej - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.