Praca w IT: Jak złowić talenty?

Rynek pracy IT to od kilku lat rynek pracownika, a duża rotacja i straty poniesione z braku specjalisty na stanowisku to jedno z największych wyzwań stojących przed firmami technologicznymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w IT: Jak złowić talenty?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

23 kwi 2018 13:15


 • Wskaźnik rezygnacji z pracy wśród pracowników branży IT jest wyższy o ponad półtora punktu procentowego od wyników ogólnopolskich.
 • Korporacje wciąż walczą o tę samą grupę talentów, a liczba ofert pracy pięciokrotnie przewyższa podaż programistów.
 • Z pomocą przychodzą specjalistyczne szkoły programowania, które poza selekcją najlepszych kandydatów i ich kształceniem w zakresie pożądanych języków, dbają o rozwój ich kompetencji miękkich.

Obecnie w firmach technologicznych ma miejsce następujący scenariusz: idealny kandydat na junior developera zaczyna pracę. Jest osobą ambitną, inteligentną, samodzielnie się uczy, potrafi współpracować w zespole i… ucieka z firmy po 4 miesiącach. Dlaczego? Bo rynek potrzebuje tak wielu kandydatów, że nowy idealny pracownik dostawał 3 oferty pracy dziennie i po prostu przyjął jedną z nich.

Wskaźnik rezygnacji z pracy wśród pracowników branży IT jest wyższy o ponad półtora punktu procentowego od wyników ogólnopolskich. Korporacje wciąż walczą o tę samą grupę talentów, a liczba ofert pracy pięciokrotnie przewyższa podaż programistów. Rynek potrzebuje więcej, więc firmy współzawodniczą, by znaleźć ludzi na wolne stanowiska. Brak wykwalifikowanych rąk do pracy skutkuje utratą wielu szans i brakiem możliwości wystartowania z nowymi projektami.

Problem z informatykami

Trudność w dotarciu do odpowiedniego kandydata to nie jedyna przeszkoda w pozyskaniu wykwalifikowanego pracownika. O finale takiego procesu decyduje bowiem jeszcze szereg czynników. Należą do nich jakość oferowanych świadczeń pozapłacowych, takich jak rozbudowane pakiety opieki zdrowotnej, dofinansowania do zajęć sportowych czy kursów oraz możliwości rozwoju.

Coraz częściej kryterium przyjęcia oferty pracy jest też wizerunek pracodawcy w oczach kandydata. Według danych SAS Institute i Antal, aż 22 proc. specjalistów i menadżerów IT przy wyborze pracodawcy kieruje się innowacyjnością spółki, 16 proc. za kluczowe uznaje styl zarządzania oraz kulturę organizacyjną, a 15 proc. wielkość i prestiż firmy.

Warto wspomnieć, że zapotrzebowanie na programistów generują nie tylko firmy z sektora IT. Wobec cyfrowej rewolucji gospodarki firmy, niezależnie od branży, coraz częściej rozwijają własne departamenty informatyczne, których potrzeby sięgają nawet kilkudziesięciu specjalistów rocznie.

Jak złowić talenty w IT?

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

maciek 2018-05-12 19:31:22

Teraz pracy w IT jest tyle, że jak nie dadzą odpowiedniej kasy to się idzie do innej firmy, bo head hunterzy non stop wydzwaniają i mówię to z własnego doświadczenia, a nie mam nawet studiów kierunkowych tylko humanistyczne i jestem po kursie w IT Academy. Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka. Dobry programista jest w cenie.

volatile 2018-04-24 12:07:09

Z dobrej pracy się nie odchodzi szybko, dotyczy to w zasadzie każdej branży. Tak na prawdę najważniejsza jest normalna atmosfera, taka żeby do tej pracy po prostu chciało się przyjść. Pieniądze są ważne ponieważ są konieczne do życia, poza płacowe benefity nikogo nie obchodzą.

Zeghar 2018-04-23 21:10:53

Te reklamówki pod płaszczykiem poważnego artykułu zaczynają być już nudne. A co do powodów odejść tych młodych junior developerów - ważne są następujące czynniki: kasa, warunki pracy, benefity oraz przydzielane zadania. Jak gość zwiał po 4 miesiącach, to w przynajmniej jeden z nich mocno odstawał od branżowej normy bądź wyobrażeń pracownika. A reszta tego nie rekompensowała.