Polska jest atrakcyjna dla obcokrajowców. - Główną przyczyną rosnącej liczby ubiegających się o pracę obcokrajowców są oferowane im możliwości rozwoju zawodowego i praca dla globalnych marek przy prestiżowych projektach - mówi Magdalena Brylska, talent acquisition Director w IT Kontrakt.
- Autor:jk
- •23 lut 2018 20:58

- Rynek pracy IT w Polsce jest wciąż atrakcyjny dla specjalistów z zagranicy, ale rozwijające się centra outsourcingu usług teleinformatycznych m.in. na Bałkanach, stanowią dla niego realną konkurencję.
- Według szacunków IT Kontrakt, na polskim rynku brakuje już ok. 80 tys. pracowników z branży IT.
- Powstającą lukę może zmniejszyć rekrutacja talentów z Europy Wschodniej, Azji i Ameryki Południowej oraz rozpowszechnienie pracy zdalnej.
Według danych Eurostatu w 2016 r. 48 proc. firm w Unii Europejskiej miało problem ze znalezieniem specjalisty IT. Polska zajmuje dopiero 26. miejsce w tym rankingu, co jest jednym z najlepszych wyników wśród państw członkowskich. Jedynie 31 proc. przedsiębiorstw nie mogło znaleźć pracownika z branży teleinformatycznej. Dla porównania na zajmującej 1. miejsce Malcie trudności miało aż 70 proc. wszystkich rekrutujących.
Czytaj też: Najczęściej poszukiwany pracownik? Doświadczony informatyk, który dobrze mówi po angielsku
- W tym roku planujemy wzrost przychodów o 30 proc. oraz zwiększenie zatrudnienia o ok. 15 proc. do 1550 osób. Obecnie 10 proc. wszystkich pracowników stanowią obcokrajowcy. Są to przede wszystkim specjaliści z Ukrainy, a w ostatnich latach również z Białorusi i Kazachstanu. Widzimy też rosnące zainteresowanie kandydatów z takich krajów jak Hiszpania, Meksyk czy Brazylia. Charakteryzują się oni dużą mobilnością oraz gotowością do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Dodatkowo bardzo często specjalizują się w niszowych i pożądanych technologiach, które nie są wystarczająco rozwinięte na polskim rynku IT - mówi Tomasz Pyrak, wiceprezes IT Kontrakt.
Oczekiwania finansowe i możliwości rozwoju
Oczekiwania finansowe aplikujących na wyższe stanowiska osób z zagranicy są zbliżone do wymagań rodzimych ekspertów. Podjęcie przez nich pracy nie jest jednak związane wyłącznie z emigracją zarobkową. Polska, określana jako “IT Hub” Europy, jest doskonałym miejscem do zebrania doświadczeń w zróżnicowanych projektach. Są one później wysoko cenione w Europie Zachodniej lub krajach skandynawskich, jeśli przyjezdni specjaliści zdecydują się na kolejną relokację.

KOMENTARZE (1)