Praca w hotelu: Hilton rzuca wyzwanie konkurentom. Chce mieć najlepsze kadry w branży

– Obecnie w Polsce przygotowujemy się do otwarcia wielu nowych hoteli, te potrzeby są coraz większe. Nasza strategia opiera się na przyciąganiu zdolnych osób, a następnie – poprzez zapewnienie możliwości rozwoju – utrzymaniu ich w naszej firmie. Naszym celem jest posiadanie najlepiej wykwalifikowanej kadry w branży – mówi Veronica Salvo, dyrektor ds. HR na region Europy Środkowej i Wschodniej, Hilton Worldwide.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w hotelu: Hilton rzuca wyzwanie konkurentom. Chce mieć najlepsze kadry w branży

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

26 wrz 2016 14:27


Bezrobocie w Polsce spada. Pracodawcy narzekają na deficyt wykwalifikowanych pracowników. Czy problem ten dotknął również branżę hotelarską?

Veronica Salvo, dyrektor ds. HR na region Europy Środkowej i Wschodniej, Hilton Worldwide: – Od kilku lat widzimy znaczny rozwój branży hotelarskiej, szczególnie pod względem wzrostu siły nabywczej naszych klientów, jak i liczby klientów odwiedzających Polskę, zarówno w celach turystycznych, jak i biznesowych. Podobnie, jak w każdej inne branży dostosowujemy naszą strategię rekrutacyjną do bieżących potrzeb. Biorąc pod uwagę fakt, że obecnie w Polsce przygotowujemy się do otwarcia wielu nowych hoteli, te potrzeby są coraz większe. Nasza strategia opiera się na przyciąganiu zdolnych osób, a następnie – poprzez zapewnienie możliwości rozwoju – utrzymaniu ich w naszej firmie. Naszym celem jest posiadanie najlepiej wykwalifikowanej kadry w branży.

Jakie stanowiska najtrudniej obsadzić?

– Proces rekrutacyjny zawsze wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Jednakże, zauważamy, że trudniej jest zrekrutować osoby na stanowiska specjalistyczne. Wkładamy bardzo dużo wysiłku w to, aby Hilton był odbierany przez potencjalnych kandydatów nie tylko jako firma o międzynarodowym zasięgu, ale również jako podmiot o ugruntowanej pozycji na rynku lokalnym. Staramy się także podkreślać możliwości rozwoju na wszystkich szczeblach kariery zawodowej, również za granicami ojczystego kraju.

Polacy chcą pracować w polskich hotelach, czy wolą wyjechać za granicę, gdzie mogą lepiej zarobić?

– Pracując dla międzynarodowej marki pracownicy otrzymują możliwość zarówno pracy w swoim kraju, jak i rozwijania swojej kariery poza jego granicami. W Polsce, Hilton oferuje konkurencyjne wynagrodzenie, czym zachęcamy pracowników do pozostania w kraju. W niektórych przypadkach, gdy dane stanowisko tego wymaga, podróżowanie staje się nieodłącznym elementem pracy.

No właśnie, na jakie zarobki mogą liczyć Polacy?

– Oferujemy konkurencyjne wynagrodzenie początkowe oraz szereg benefitów. Wszyscy nasi pracownicy otrzymują dostęp do programu zniżkowego, dzięki czemu podróżując po świecie mogą korzystać z usług oferowanych przez szeroki wachlarz marek działających w ramach sieci Hilton.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.