×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca w hotelarstwie: Coraz trudniej o pracowników w branży

Duża rotacja i braki kadrowe to problemy, z którymi boryka się wielu pracodawców. W ostatnich czasach dużo mówi się o tym, że w Polsce mamy rynek pracownika – pozostaje to nadal kwestią sporną, niemniej jednak problemy personalne są rzeczywistością, a w branży hotelarskiej są one na porządku dziennym.

Praca w hotelarstwie: Coraz trudniej o pracowników w branży
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Ponad połowa personelu hotelu to osoby zajmujące pozycje niższego szczebla (room service, kelnerzy, recepcja) i jednocześnie są to grupy pracowników, których najtrudniej pozyskać i utrzymać w organizacji. Dla wielu ten rodzaj pracy jest zajęciem dodatkowym, wykonywanym w trakcie studiów i dodatkowo wymagającym pracy w systemie zmianowym. To powoduje, że są to stanowiska, na które większość hoteli poszukuje pracowników w sposób ciągły.

Ratunkiem dla hotelarzy mogą być pracownicy zza wschodniej granicy lub współpraca z firmami zewnętrznymi na zasadach outsourcingu pracowniczego. Nieco mniej problemów obserwujemy w zakresie rekrutacji kucharzy, bo ten zawód jest ostatnio dość popularny.

Jeśli chodzi o pozycje średniego szczebla, to tutaj poszukiwani są sprzedawcy, szczególnie ci specjalizujący się w obszarze MICE, i to zarówno na poziomie specjalistów jak i kierowników oraz osoby odpowiedzialne za koordynacje eventów branżowych. Warto wspomnieć także o księgowości, która w branży hotelarskiej, jest dość specyficzna. Od kandydatów wymaga się znajomości systemów hotelowych i standardów raportowania – na dobrych specjalistów w tym obszarze również jest zapotrzebowanie.

W zakresie pozycji kierowniczych to oprócz wspomnianej wcześniej sprzedaży, widzimy popyt na managerów w obszarze revenue oraz food & beverage, co zapewne wynika z rosnącej roli gastronomii jako elementu przyciągającego gości do hotelu.

Rynek pracy w hotelarstwie

Powodów problemów personalnych w branży hotelarskiej jest kilka. Pierwszym jest na pewno sytuacja gospodarcza w kraju i możliwość znalezienia pracy z podobnym (a często wyższym wynagrodzeniem) w innych branżach. Praca w hotelarstwie jest wymagająca - jest to często system zmianowy, praca z trudnym klientem oraz konieczność dojazdu, jeśli hotel położony jest na obrzeżach miasta. Dodatkowo, branża obecnie mocno się rozwija więc i perspektywy zatrudnienia rosną, co powoduje, że kandydaci mogą przebierać w ofertach pracy.

Oddzielny problem stanowią wewnętrzne procesy HR związane z rekrutacją, motywowaniem i utrzymaniem pracowników. Coraz więcej firm zaczyna dbać o markę pożądanego pracodawcy (tzw. employer branding), szczególnie obserwuje się tego typu działania w hotelach sieciowych. Przyczynia się to do tego, że hotelom ze znanymi i rozpoznawalnymi markami łatwiej przyciągnąć wartościowych pracowników niż hotelom prywatnym.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w hotelarstwie: Coraz trudniej o pracowników w branży

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA