Praca w handlu, obsłudze klienta oraz IT. W tych branżach nie brakowało ofert w styczniu

• W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 tys. 864 ogłoszeń o pracę.
• Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość, finanse i ubezpieczenia oraz przemysł ciężki.
• Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w handlu, obsłudze klienta oraz IT. W tych branżach nie brakowało ofert w styczniu

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

15 lut 2016 12:43


Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu poziom bezrobocia wyniósł 10,3 proc. i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy. Dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w styczniu 2016 r. wzrosła o 15 proc.

W jakich branżach najłatwiej o pracę?

Z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w styczniu pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 950 ogłoszeń o pracę, co stanowiło jedną piątą wszystkich ofert ze stycznia.

Kolejną branżą była bankowość, finanse i ubezpieczenia, z 5 078 ogłoszeń o pracę oraz przemysł ciężki – z liczbą 3 337 ofert. Największy wzrost, w porównaniu rok do roku, zanotowano w branży produkcja dóbr szybkozbywalnych (FMCG) – wzrost aż o 41 proc.

Istotne zmiany nastąpiły także w branży transport i logistyka (wzrost o 19 proc. rok do roku), turystyka, hotelarstwo i gastronomia (wzrost o 16 proc. rok do roku) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (wzrost o 12 proc. rok do roku).

Specjaliści najbardziej pożądani w styczniu

W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT.

Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku specjalistów HR i zasobów ludzkich. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa.

Województwa poszukują pracowników

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 8 985 ofert (23 proc. ogólnej liczby ogłoszeń) z tego województwa. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie z 4 070 ofert (stanowiących 10 proc. ogłoszeń) oraz dolnośląskie z 4 061 ofert (10 proc. ogólnej liczby ogłoszeń).

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.