PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Praca w farmacji ma wartość. Sanofi płaci za polecenia

- Jeśli pojawia się wakat, zawsze szukamy najpierw odpowiednich osób wśród naszych pracowników. Gdy jednak decydujemy się wyjść na zewnątrz, stawiamy wysokie wymagania. Sanofi od dawna funkcjonuje na rynku pracownika - mówi w rozmowie z PulsHR.pl Małgorzata Jastrzębska, dyrektor HR w Sanofi Polska.

Praca w farmacji ma wartość. Sanofi płaci za polecenia
Adobe Stock
REKLAMA

Ile osób zatrudnia obecnie Sanofi w Polsce i jak wygląda struktura zatrudnienia?

Małgorzata Jastrzębska, dyrektor HR w Sanofi Polska: - Pod koniec ubiegłego roku zatrudnialiśmy 1040 osób, z czego 246 osób pracuje w zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie - nie tylko na produkcji, ale również w biurze czy działach wspierających.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto podkreślić, że 60 proc. osób zatrudnionych w Sanofi to kobiety, które pracują na wszystkich szczeblach organizacji; również w kadrze zarządzającej. Spośród 300 menedżerów, blisko 60 proc. to przedstawicielki płci żeńskiej. Również w zarządzie mamy zachowany gender balance – w składzie Country Council panie stanowią 70 proc. Jesteśmy z tego faktu bardzo dumni, ponieważ w wielu firmach różnorodność względem płci jest bardzo często wytracana - im wyższe stanowisko, tym mniej kobiet.

Jak wygląda sytuacja na produkcji - czy w tym obszarze liczba zatrudnionych kobiet jest równie wysoka?

- Sanofi w Rzeszowie zatrudnia łącznie 246 osób (dane na koniec minionego roku). 107 z nich to kobiety, co stanowi ponad 43 proc. osób zatrudnionych ogółem w rzeszowskim zakładzie. Wśród kobiet odsetek menedżerek wynosi ponad 11 proc., u mężczyzn - 14 proc., co stanowi dla nas porównywalne wskaźniki.

Przewaga kobiet, zwłaszcza na poziomie menedżerskim, to raczej rzadkość na polskim rynku pracy. Z czego to wynika?

- Kobiety są coraz bardziej widoczne w świecie biznesu. Piastują wysokie stanowiska w strukturach firm lub zakładają swoje własne. Niestety, wciąż jest ich zbyt mało, szczególnie na najwyższych stanowiskach - tu Sanofi Polska wyróżnia się pozytywnie. Moim zdaniem, wciąż niewystarczająca reprezentacja kobiet w przedsiębiorstwach może wynikać z niewystarczającego przekonanie o wartości płynącej z zachowania gender balance. Może też wynikać z obowiązków związanych z założeniem i posiadaniem rodziny, i niewystarczająco skutecznych rozwiązań i systemów jakie funkcjonują w organizacjach, które umożliwiałyby nie tylko np. powrót do pracy po urlopie macierzyńskim, ale także potrzebny później work-life balance.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca w farmacji ma wartość. Sanofi płaci za polecenia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA
  • PARTNER SERWISU partner portalu

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA