Praca w branży hotelarskiej - wykształcenie nie jest ważne

Jak wygląda sytuacja pracowników i pracodawców w branży hotelarskiej? Czy szkoły hotelarskie są dobrym kierunkiem kariery? Na co zwracają uwagę pracodawcy, w jakie umiejętności warto zainwestować, a co jest mniej ważne?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w branży hotelarskiej - wykształcenie nie jest ważne

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

9 cze 2015 14:20


Już niedługo wielu uczniów stanie przed wyborem kierunku szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły wyższej. Wybór ścieżki kariery jest tym trudniejszy, że oczekiwania rynku pracy zmieniają się jak w kalejdoskopie, a realia gospodarcze często zmuszają do podnoszenia kwalifikacji, zmiany miejsca pracy, a nawet zawodu.

Szkoły hotelarskie

Branża hotelarska i turystyczna ciągle się w Polsce rozwija, zwłaszcza w popularnych miastach i regionach kraju. Nie dziwi zatem fakt, że szkół ponadgimnazjalnych i wyższych o takim profilu jest bardzo dużo. Jednakże według badań przeprowadzonych w zeszłym roku dla Ministerstwa Sportu i Turystyki, kierunkowe wykształcenie nie zawsze gwarantuje zdobycie posady – spośród wszystkich zatrudnionych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, prawie 2/3 nie pracuje w zawodzie. To znaczenie więcej, niż w 2010 roku (54%).

W 2014 r. 57% pracodawców z branży turystyczno-hotelarsko-gastronomicznej przyznało, że w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudniło absolwenta bezpośrednio po ukończeniu szkoły/uczelni. To mniej, niż przed czterema laty.

Według pracodawców ukończenie szkoły nie jest niezbędne, aby móc pracować w tej branży. Również znaczenie egzaminu zawodowego na rynku pracy maleje – tylko co trzeci absolwent szkoły ponadgimnazjalnej pracujący w wyuczonym zawodzie podczas procesu rekrutacji został o niego zapytany. Biorąc pod uwagę dostępność kadry na rynku pracy, pracodawcy wybierają doświadczonych pracowników, o czym świadczy również wskazane przez nich kluczowe kryterium oceny kandydatów – doświadczenie. Oprócz niego, bardzo istotne są kompetencje miękkie (szczególnie komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole).

- Materiał, jaki omawiany jest w szkołach hotelarskich, tylko częściowo odnosi się do tego, jak praca w zawodzie rzeczywiście wygląda. Wiedza teoretyczna wyniesiona ze szkoły będzie cennym dodatkiem do zdobytego doświadczenia, ale nie na odwrót – samo ukończenie szkoły o danym profilu nie gwarantuje zatrudnienia, doświadczenie natomiast tak – mówi Paulina Murzyńska, manager Yarden Aparthotel.

Tę zależność zauważają nie tylko pracodawcy, ale także sami absolwenci. W 2014 r. co ósmy student, który ukończył kierunek turystyka i rekreacja stwierdził, że studnia nie przygotowały go do pracy zawodowej. Mimo to, szybciej znajdują zatrudnienie osoby poszukujące w branży turystycznej (hotelu, hostelu, pensjonacie, biurze podróży lub agencji turystycznej), niż ci, którzy zdecydowali się na pracę poza zawodem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.