Praca w automotive. W Polsce ma ją już 250 tys. osób

Branża motoryzacyjna w polskiej gospodarce nabiera coraz większego znaczenia, a wzrost produkcji i eksportu przekłada się na poziom zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w automotive. W Polsce ma ją już 250 tys. osób

PODZIEL SIĘ


Autor: WNP.pl

wnp.pl

21 wrz 2015 10:00


- Rośnie produkcja polskiego przemysłu motoryzacyjnego - zarówno za sprawą nowych inwestycji, jak i dzięki ożywieniu na głównych rynkach eksportowych - informuje Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

- Co cieszy, rośnie produkcja samochodów osobowych, rok do roku to jest wzrost 7-procentowy. Poprzednie lata także były bardzo dobre i w związku z tym można powiedzieć, że chyba w tym roku wynik całościowy powinien być lepszy nawet o kilkanaście procent niż w poprzednim roku - tłumaczy Faryś.

- Mamy także nadzieję że polskie fabryki będą produkowały coraz więcej samochodów. Dobrym przykładem jest choćby fabryka w Gliwicach, która właśnie na liniach produkcyjnych uruchomiła produkcję nowego Opla Astry. Jest to jedyny zakład w Europie, który ten model produkuje - mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

- W przyszłym roku na liniach produkcyjnych w Swarzędzu będzie produkowana najnowsza wersja Volkswagena Caddy - to także model produkowany w jedynym miejscu w Europie i podejrzewam, że hit eksportowy - dodaje Wojciech Drzewiecki.

250 tys. zatrudnionych

Przemysł motoryzacyjny jest nie tylko najszybciej rozwijającym się, ale także jednym z największych pracodawców w polskim przemyśle - bezpośrednio odpowiada za 6,5 proc. miejsc pracy w firmach przemysłowych.

- Bezpośrednio zatrudnionych w zakładach produkujących samochody, części i podzespoły jest mniej więcej 120 – 150 tysięcy osób. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę całość branży, to będzie to około 250 - 270 tysięcy osób. Te liczby pokazują, że branża motoryzacyjna jest naprawdę bardzo ważna dla polskiej gospodarki – tłumaczy Jakub Faryś.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.