Praca w Airbus Helicopters. Firma zatrudni specjalistów

Wybór śmigłowca Airbus Helicopters przez MON oznacza powstanie w Polsce setek nowych miejsc pracy - zapowiada Guillaume Faury, prezes firmy. Chodzi nie tylko o montaż maszyn dla polskiej armii, ale i produkcję podzespołów.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca w Airbus Helicopters. Firma zatrudni specjalistów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

29 kwi 2015 9:46


Linia montażowa ma powstać w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi, będzie to wspólne przedsięwzięcie Airbus Helicopters i WZL1. Pracownicy zostaną przeszkoleni we Francji. Ponieważ dostawy mają się rozpocząć za dwa lata, pierwsze śmigłowce będą montowane za granicą, ale - jak powiedział Faury - po zakończeniu dostaw dla polskiej armii kolejne wiropłaty zostaną zmontowane w Polsce dla innych zagranicznych klientów, także w Łodzi zostanie zmontowanych 50 maszyn - tyle, ile ma zamówić MON.

Wybór śmigłowca Airbus Helicopters oznacza powstanie w Polsce setek nowych miejsc pracy - zapowiada prezes firmy Guillaume Faury. Chodzi nie tylko o montaż maszyn dla polskiej armii, ale i produkcję podzespołów.

Obecnie grupa Airbus zatrudnia w Polsce ok. 900 osób. Należą do niej zakłady na warszawskim Okęciu, włączone m. in. w produkcję struktur do samolotów pasażerskich A320 i transportowych C295M i niezwiązane z częścią wytwarzającą śmigłowce.

Linia montażowa to część oferty złożonej w przetargu na śmigłowce dla wojska. Według prezesa Airbus Helicopters w WZL1 powstanie blisko 300 miejsc pracy, związanych z montażem płatowców (Łódź) i silników (Dęblin). Uruchomienie linii montażu, remontów i obsługi śmigłowców to - zgodnie w wymaganiami strony polskiej - część oferty złożonej w przetargu.

Faury podkreślił, że produkcja części w Polsce odbywałaby się nie tylko w związku z planowanymi dostawami śmigłowca Caracal, ale także na eksport, w ramach zamówień do maszyn cywilnych i wojskowych.

Oprócz linii montażowej w Łodzi i Dęblinie Airbus Helicopters planuje ulokowanie w Polsce zakładu produkcji wirników i przekładni. - Zdecydowaliśmy, że umieścimy w Polsce zakłady produkujące te części, ponieważ jesteśmy pod wrażeniem umiejętności tutejszych inżynierów - powiedział Faury.

Lokalizacja tego zakładu, który ma być własnością Airbus Helicopters, nie jest jeszcze przesądzona; rozważane są np. Łódź i Radom. Łącznie Faury zapowiada powstanie 1250 miejsc pracy związanych bezpośrednio z produkcją wiropłatów i integracją systemów oraz 2 tys. miejsc związanych z nią pośrednio. - Wykraczamy poza wymogi przetargu, zamierzamy stworzyć eksosystem, jak w naszych krajach macierzystych - powiedział Faury. - Będę się czuł spełniony, kiedy Polska będzie się uważać w pełni za część grupy Airbus - dodał.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.