×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Praca, szkolenia dla programistów: Nudzi cię twoja praca? Zmień branżę

  • Piotr Toborek
    pt
  • 24 paź 2017 18:16

Raport Ministerstwa Infrastruktury z lipca br. podaje, że na rynku IT brakuje około 40 – 50 tys.  programistów. Może więc warto zostać jednym z nich?

Praca, szkolenia dla programistów: Nudzi cię twoja praca? Zmień branżę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Jedno jest pewne, niezależnie od tego, ilu ich kształcą dzisiaj polskie uczelnie, programistów wciąż potrzeba i to wielu.

• Specjaliści IT mogą więc przebierać w ofertach.

• Na rynku pojawiają się nowe możliwości uczenia się tego zawodu.

Tak duży niedobór pracowników utrzymuje się od dawna. Z czego wynika? Jeśli weźmiemy pod lupę 121 uczelni, które kształcą studentów na kierunkach informatycznych okaże się, że w 2016 r. edukację zaczęło tam 26 tys. studentów. Ile osób dotrwa do końca piątego roku i odbierze dyplom? Najprawdopodobniej mniej niż połowa.

Wysokie zarobki to norma w IT

Specjaliści IT mogą więc przebierać w ofertach. Statystycznie otrzymują ok. 36 ofert rocznie, co daje wynik aż trzech ofert pracy w miesiącu.

Według raportu wynagrodzeń autorstwa firmy Sedlak & Sedlak, młodszy programista stawiający pierwsze kroki w zawodzie, może liczyć na wynagrodzenie przekraczające 4 tys. złotych brutto. Górna granica w zasadzie nie istnieje a próg 10 tys. względnie łatwo przekroczyć.

Jak wynika z raportu “Sytuacja zawodowa programistów, wrzesień 2017” przeprowadzonego przez Connectis, FILTTR oraz IRCenter.com kobiety zdecydowanie później podejmują pracę jako programistki. Przekłada się to na mniejszą znajomość języków programowania oraz mniejsze doświadczenie zawodowe. Powoduje to, że kobiety są słabiej wynagradzane niż mężczyźni.

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje o wyborze przyszłego pracodawcy jest wysokie wynagrodzenie. Na drugim miejscu znajdują się możliwości rozwoju, a na trzecim przyjazna atmosfera w pracy.

W tym roku 40 proc. programistów zmieniło swoją pracę na inną. W wielu przypadkach decydującą kwestią była wysokość wynagrodzenia. Jednak tak duża mobilność jest spowodowana czymś jeszcze. Chodzi o możliwość rozwoju zawodowego w firmach, które zapewniają nowe wyzwania programistom.

Jak się przebranżowić?

Jeśli jesteś dobry w rozwiązywaniu łamigłówek i zagadek, lubisz pracować w ciszy, to droga do przebranżowienia się w obszary IT jest otwarta. Branża IT rozwija się bardzo szybko.

Na rynku pojawiają się nowe możliwości uczenia się tego zawodu. W społecznościach takich jak Reddit czy Quora popularnością cieszą się przewodniki po kursach, na które warto zwrócić uwagę.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Praca, szkolenia dla programistów: Nudzi cię twoja praca? Zmień branżę

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA