PARTNERZY PORTALU

Praca sezonowa. Walka o pracowników z Polski już się zaczęła

Choć dopiero początek marca, to Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku już ma za sobą pierwszą rekrutację do pracy sezonowej. Już w lutym do sadzenia drzew w Szwecji poszukiwano 50 osób. W środę we Wrocławiu pracowników będzie szukała hiszpańska sieć hoteli. Skąd ten pośpiech? To efekt trudnej sytuacji na rynku pracy.

Praca sezonowa. Walka o pracowników z Polski już się zaczęła
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Urzędy pracy już ogłaszają oferty pracy sezonowej za granicą. Na tę chwilę poszukiwani są m.in. animatorzy czasu wolnego, kelnerzy, kucharze, pokojówki czy osoby do prac w sadach czy na plantacjach. 
 • Grzegorz Sikorski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, przyznaje, że nie powinniśmy się dziwić tak wczesnemu startowi rekrutacji. 
 • W ciągu ostatnich lat sezon rekrutacyjny rozpoczyna się o miesiąc wcześniej niż poprzednio. Dlaczego tak się dzieje? 

Jedna z pierwszy rekrutacji do prac sezonowych odbyła się w Gdańsku i Mińsku Mazowieckim. - W lutym tego roku rekrutowaliśmy do pracy przy sadzeniu drzew w Szwecji. Pracodawca chciał zatrudnić 50 osób. Zaś praca jest oferowana od kwietnia, z możliwością przedłużenia na kolejny sezon - informuje Tomasz Robaczewski, starszy inspektor wojewódzki w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku. 

Walka o pracownika 

We Wrocławiu w środę - 7 marca - chętnych do pracy będzie szukała hiszpańska sieć hoteli. Rekrutacje wspierają doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na chętnych czeka ponad 180 propozycji sezonowego zajęcia.

- W lutym tego roku rekrutowaliśmy do pracy przy sadzeniu drzew w Szwecji. Pracodawca chciał zatrudnić 50 osób. Zaś praca jest oferowana od kwietnia, z możliwością przedłużenia na kolejny sezon - informuje Tomasz Robaczewski, starszy inspektor wojewódzki w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku. (fot. pixabay.com)
- W lutym tego roku rekrutowaliśmy do pracy przy sadzeniu drzew w Szwecji. Pracodawca chciał zatrudnić 50 osób. Zaś praca jest oferowana od kwietnia, z możliwością przedłużenia na kolejny sezon - informuje Tomasz Robaczewski, starszy inspektor wojewódzki w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku. (fot. pixabay.com)

– Sezon urlopowy za granicą trwa praktycznie od marca do listopada. Do tego dochodzą święta, ferie i wakacje, w związku z tym zapotrzebowanie na pracowników jest ogromne – przyznaje Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Praca sezonowa. Walka o pracowników z Polski już się zaczęła

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • róża 2018-03-06 12:18:29

  Praca za granicą czy w Polsce,to w sumie nie ma znaczenia. byleby pracodawca był fair. Teraz jeżdżę za granicę bo mam agencję otto, która mi wszystko załatwia, więc nie muszę się o nic martwić. Pracuję i dostaję pieniądze na czas.

 • pk 2018-03-05 21:27:33

  My jedziemy na zachód, tymczasem nasi szukają rozpaczliwie pracowników i po cichu zerkają na wschód w poszukiwaniu ludzi, którzy wykonają niezbędną pracę.... Świat dla mnie jest pełen absurdów !

 • poppp 2018-03-05 12:50:33

  "Jak wyjaśnia Grzegorz Sikorski, szef WUP w Katowicach, ten pośpiech wynika z trudnej sytuacji na rynku pracy, nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach UE. " - absurd, we wspomnianej Hispanii bezrobocie utrzymuje się na poziomie 17,1%, a wśród młodych 41,5 %. Hiszpańskie firmy na stanowiska na które idealnym kandydatem jest młody hiszpan (dostępny na miejscu), próbują ściągać Polaków tylko z jednego powodu - wolą zapłacić 2 krotnie mniej jakiemuś biedakowi niż dać pracę za godne pieniądze (jak na zachód europy) swojemu rodakowi.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA