Praca na uczelni dla doktorantów: Szanse na zatrudnienie niewielkie. Jak je zwiększyć?

Statystyki pokazują, że tylko 10 proc. doktorantów ma szansę na pracę na uczelni lub w instytucie badawczym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Praca na uczelni dla doktorantów: Szanse na zatrudnienie niewielkie. Jak je zwiększyć?

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire.pl/AT

28 wrz 2017 14:00


• Dobrego naukowca tworzą kompetencje, kwalifikacje i kontakty, również zagraniczne, ponieważ badania bardzo często prowadzi się dziś w międzynarodowych zespołach.

• Dlatego też warto wyjeżdżać na różne staże naukowe.

• Oprócz tego konieczna jest znajomość sektora pozaakademickiego.

- Wyjazd do innej instytucji naukowej pozwala nam na poznanie nowych ludzi, ich kultury pracy, nowych technik badawczych i innego spojrzenia na badane zagadnienie. W danym miejscu zawsze jest bowiem pewien trend myślenia. Dzięki wyjazdowi wyglądamy z pudełka i nabieramy odmiennej perspektywy patrzenia na dany problem badawczy – mówi Weronika Szadzińska, doktorantka w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.

Naukowcy powinni ściśle współpracować z sektorem pozaakademickim, np. przedsiębiorstwami, fundacjami czy innymi instytucjami. Jego znajomość jest bardzo ważna w przypadku doktorantów. Wielu z nich w przyszłości będzie musiało bowiem znaleźć w tym sektorze zatrudnienie. Europejskie statystyki pokazują, że tylko 10 proc. doktorantów ma szansę na pracę na uczelni lub w instytucie badawczym. Poza tym młodym naukowcom kontakty z sektorem pozaakademickim coraz częściej są potrzebne po to, aby dostać grant na swoje badania.

W rozwoju kariery naukowej może pomóc także sieć Euraxess. Co ważne, swoje usługi świadczy ona bezpłatnie.

- Na portalu europejskim naukowcy znajdą oferty pracy, stypendiów, mogą też zamieścić swoje CV. Dostępne są tam również narzędzia do rozwoju i planowania kariery naukowej”. Po drugie sieć prowadzi 40 portali krajowych, na których znajdują się m.in. informacje dotyczące wiz czy zatrudnienia w danym kraju. Oprócz tego w różnych państwach europejskich działają centra EURAXESS, gdzie można przyjść i uzyskać pomoc bezpośrednio od pracowników informuje Anna Wiśniewska, koordynatorka polskiej sieci Euraxess z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Młodzi naukowcy, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób rozpocząć współpracę z sektorem pozaakademickim czy skąd pozyskać granty, mogą także uczestniczyć w Dniach Kariery i Mobilności. Swoją wiedzą podzielą się w ich trakcie m.in. stypendyści programów grantowych, reprezentanci instytucji finansujących granty, doradcy kariery i przedstawiciele biznesu.

Wydarzenia te odbędą się w październiku w sześciu polskich miastach: Krakowie, Gliwicach, Katowicach, Poznaniu, Łodzi oraz Warszawie. Aby wziąć udział w danych Dniach Kariery i Mobilności, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej wydarzenia.

mutex/ocfipreoqyfb/mutex
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.